Hrubieszów w czołówce. Ranking samorządów – wydatki na ochronę powietrza i klimatu 2018-2021. Wyniki powiatu i gmin

Miasto Hrubieszów zajęło wysokie 5 miejsce wśród miast powiatowych, powiat hrubieszowski uplasował się na 31 pozycji wśród sklasyfikowanych powiatów.

Reklamy

Po raz pierwszy Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” zajęło się się wydatkami na walkę ze smogiem. Temat podjęło ze względu na społeczną wagę problemu, jakim jest jakość powietrza. Samorządy mają tu poważną rolę do odegrania.

Autorzy rankingu: Paweł Swianiewicz i Julita Łukomska, pod uwagę wzięli wszystkie wydatki w rozdziale budżetowym 90005 poniesione w latach 2018–2021, podzielone przez liczbę mieszkańców danej jednostki samorządowej. Okazuje się, że w prawie 1200 gminach nie przekroczyły one 50 zł na mieszkańca, były więc symboliczne. Na przeciwnym biegunie mamy 96 gmin z kwotą 1000 zł na mieszkańca.

Reklamy

­

Patrząc na liczby bezwzględne, w czterech miastach na ochronę powietrza wydawano ponad 100 mln zł. Były to: Bydgoszcz, Kraków, Rybnik i Szczecin. Bardzo wysokie wydatki na ten cel były też w niektórych gminach podmiejskich. W podwarszawskiej Wiązownie przekroczyły 41 mln zł, zaś w Kocmyrzowie-Luborzycy (koło Krakowa) – 33 mln zł.

Wśród miast na prawach powiatu na pierwszym miejscu naszego zestawienia jest Rybnik. W pierwszej piątce są trzy, a w pierwszej piętnastce aż siedem miast z województwa śląskiego. Dopiero piąty wśród miast wojewódzkich, a czternasty wśród wszystkich miast na prawach powiatu, jest Kraków – miasto, o którego programach antysmogowych mówiono chyba najwięcej w środkach masowego przekazu. Tylko w 2018 roku na ochronę powietrza wydano tam ponad 50 mln, w 2019 r. – ponad 45 mln zł, jednak w kolejnych latach objętych naszymi obliczeniami nie udało się tego tempa utrzymać. W latach 2020 i 2021 wydatki nie przekroczyły 15 milionów.

Warto obserwować, co dalej będzie się działo z finansowaniem programów antysmogowych. Od nich bowiem zależy nasze zdrowie i jakość życia.

­

Lokaty hrubieszowskich samorządów w rankingu:

Miasto Hrubieszów – 5 miejsce wśród miast powiatowych

Powiat Hrubieszowski – 31 miejsce wśród powiatów

Gmina Dołhobyczów – 203 miejsce wśród gmin wiejskich

Gmina Trzeszczany – 381 miejsce wśród gmin wiejskich

Gmina Werbkowice – 469 miejsce wśród gmin wiejskich

Gmina Mircze – 608 miejsce wśród gmin wiejskich

Gmina Hrubieszów – 1323 miejsce wśród gmin wiejskich

Gmina Uchanie – 1346 miejsce wśród gmin wiejskich

Gmina Horodło – 1365 miejsce wśród gmin wiejskich

­

Ranking Wspólnoty: Wydatki samorządów na ochronę powietrza i klimatu 2018-2021 » (Autorzy rankingu: Paweł Swianiewicz, Julita Łukomska)

­

info, grafika: Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”


Zobacz też:

Ranking: Samorządowi liderzy pozyskiwania środków UE w latach 2014–2021. Wyniki Hrubieszowa, powiatu i gmin

Ranking: Samorządowi liderzy pozyskiwania środków UE w latach 2014–2021. Wyniki Hrubieszowa, powiatu i gmin


Zerknij na Instagram →