Hrubieszów: Wręczono świadczenia ratowniczego dla druhów OSP i przekazano samochód ratowniczo – gaśniczy (ZDJĘCIA)

W poniedziałek 11 kwietnia 2022 roku odbyła się uroczystość wręczenia decyzji przyznania świadczenia ratowniczego dla druhów OSP z terenu powiatu hrubieszowskiego.

Reklamy

Podczas uroczystości, którą zorganizowano w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hrubieszowie, mł. bryg. Piotr Gronowicz Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Hrubieszowie wraz z posłem RP Sławomirem Zawiślakiem wręczyli decyzje o przyznaniu świadczenia ratowniczego dla druhów OSP z powiatu hrubieszowskiego.

Podczas uroczystości odczytano również akt przekazania średniego samochodu ratowniczo – gaśniczego z Państwowej Straży Pożarnej do jednostki OSP Teratyn w gminie Uchanie, a następnie wręczono kluczyki jej prezesowi. Pojazd znacznie podniesie potencjał sprzętowy jednostki i wspomoże ochotników w podejmowanych działaniach ratowniczo – gaśniczych, co z pewnością zwiększy bezpieczeństwo lokalnej społeczności.

­

Świadczenie ratownicze dla strażaków ratowników OSP

Na podstawie art. 16 ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych strażakowi ratownikowi OSP przysługuje świadczenie ratownicze (corocznie waloryzowane) z tytułu wysługi lat w OSP w wysokości 200 zł.

Prawo do tego świadczenia przysługuje strażakowi ratownikowi OSP, który czynnie uczestniczył jako członek OSP w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych (wymagany bezpośredni udział co najmniej raz w roku) – przez co najmniej 25 lat (w przypadku mężczyzn) oraz 20 lat (w przypadku kobiet). Przy naliczaniu okresu czynnego uczestnictwa w działaniach ratowniczych nie jest wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat w OSP.

Więcej o świadczeniu ratowniczym »

­

(info: KP PSP Hrubieszów / st. kpt. Marcin Lebiedowicz, gov.pl, fot. Karol Romankiewicz)


Zobacz też:

Hrubieszów: Wypadek na skrzyżowaniu Ludnej i Targowej (ZDJĘCIA)

Hrubieszów: Wypadek na skrzyżowaniu Ludnej i Targowej (ZDJĘCIA)