Hrubieszów: Wyjątkowy festiwal żołnierski

21 Festiwal Pieśni Patriotycznej i Religijnej Wojska Polskiego w Hrubieszowie jeszcze się nie rozpoczął, ale już wiadomo, że będzie wyjątkowy. Udział w tegorocznej imprezie, która odbędzie się w najbliższy weekend, zapowiedziała bowiem rekordowa liczba aż 64 podmiotów wykonawczych, a wśród gwiazd będą zespoły „De Mono” i „Łzy”.

Reklamy

 

– W sumie spodziewamy się ponad 200 artystów z całej Polski. Będą to soliści oraz zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne m.in. z Białegostoku, Braniewa, Dęblina, Gliwic, Lublina, Opola, Przemyśla, Rzeszowa, Siedlec, Słupska, Suwałk, Szczecina, Tomaszowa Mazowieckiego, Wrocławia, czy Żagania – wylicza starszy sierżant Andrzej Leśko z 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego, który jest jednym z głównych organizatorów festiwalu. Hrubieszów będą na przesłuchaniach reprezentować starszy szeregowy Łukasz Jackowski, Agata Buta i zespół „Pruderia” z 2 HPR oraz Julia Majewska z Hrubieszowskiego Domu Kultury.

W związku z dużą liczbą uczestników pierwsze próby techniczne wykonawców rozpoczną się już w czwartkowy wieczór w HDK, a koncerty konkursowe zaplanowano na piątek 4 listopada i będą się rozpoczynać o 10.00, 14.00 i 18.00. Tego samego dnia wieczorem odbędą się warsztaty, które poprowadzą Wanda Kwietniewska z grupy „Wanda i Banda” oraz Mieczysław Jurecki znany m.in. z występów w „Budce Suflera”.

Reklamy

Ostatni koncert konkursowy odbędzie się w sobotnie przedpołudnie, a o 17.00 rozpocznie się koncert inauguracyjny tegorocznego festiwalu. Ta część imprezy będzie otwarta dla publiczności, natomiast w koncertach gwiazd, będą mogli wziąć udział tylko posiadacze biletów, które, zarówno na występ „De Mono” jak i zespołu „Łzy”, zostały wyprzedane na długo przed imprezą. Po sobotniej zabawie z „De Mono” odbędzie się kolejna tura warsztatów dla wykonawców, które poprowadzą członkowie Rady Artystycznej Festiwalu. Oprócz Wandy Kwietniewskiej i Mieczysława Jureckiego zasiądą w niej były dyrektor Wojskowego Zespołu Reprezentacyjnego, związany z hrubieszowskim festiwalem od początku – pułkownik rezerwy Bogusław Hilla, ksiądz prałat podpułkownik Andrzej Puzon, Jolanta Wojtaś-Zapora z Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie i Andrzej Sar z Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie.

Ostatni dzień imprezy, w niedzielę 6 listopada, rozpocznie o 9.30 uroczysta msza święta w kościele garnizonowym. Ogłoszenie wyników odbędzie się podczas zaplanowanego na 16.00 koncertu galowego, w którym wystąpią laureaci, a w finale zagra grupa „Łzy”. 


źródło: ias24.eu