Hrubieszów: Wystawa z okazji Dnia Kobiet w HDK

Dzień Kobiet jest okazją, aby zaprezentować kartki pocztowe z pierwszej połowy XX wieku, a przedstawiające kobiety portretowane przez znanych wówczas malarzy polskich.

Reklamy

 

Ten czas, a więc przełom IX i XX wieku był czasem, w którym wielu malarzy polskich zafascynowała ludowość, wieś, jej mieszkańcy i ich życie. Powstają scenki rodzajowe, pejzaże równin mazowieckich, stepów ukraińskich, jak i portrety mieszkańców wsi podkrakowskich, huculszczyzny czy Ziemi Łowickiej.

Wdzięcznym tematem były z oczywistych względów kobiety. Nastąpił więc wysyp portretów „Zosiek”, „Honorek”, „Podhalanek” i innych typowych mieszkanek terenów dawnej Rzeczypospolitej.

Większość portretów zdobi dziś galerie malarstwa polskiego w muzeach w Krakowie, czy w Warszawie, wiele znajduje się w zbiorach prywatnych. Na wystawie zobaczą państwo część z nich, uwidocznionych na oryginalnych pocztówkach z pierwszej połowy XX wieku.

Pocztówki pochodzą ze zbiorów członka Klubu Kolekcjonera Pana Jana Kalisza. To klub kolekcjonera działający przy HDK jest pomysłodawcą i wystawcą powyższej ekspozycji.

Z prezentowanych pocztówek na uwagę zasługują prace Piotra Stachiewicza (1958 – 1938), malarza i ilustratora związanego z Krakowem, znanego portrecistę kobiet w stroju krakowskim: „Panna Młoda”, „Zośka”, „Honorka”, „Wenus z Milo” i „Honorka z Bronowic”.

Do większości portretów pozowała mu „Piękna Zośka” – Zofia Paluchowa. Malarzem także związanym z Krakowem był Adam Setkowicz (1875 – 1943), autor licznych kart pocztowych z wizerunkami kobiet w strojach ludowych, a także kartek wielkanocnych.

Innym krakowskim malarzem, widocznym na wystawie, jest W. Wodzinowski (1866 – 1940 ). Prezentowane pocztówki tego malarza to: „Czekam na cię”, „W oczekiwaniu”, „Stałość męska”.

Także Teodor Axentowicz (1859 – 1938) był związany ze środowiskiem krakowskim. Założyciel Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”, malarz pięknych kobiet, kultury Hucułów, scen z historii Polski. Na wystawie: „Zośka”, „W oczekiwaniu”.

Należy zaznaczyć, że większość kartek pochodzi właśnie z wydawnictw krakowskich: Galeria Artystyczna, Galeria Polska, Salon Malarzy Polskich. Z innych malarzy na uwagę zasługuje Leszek

Górski(1868 – 1934). Jego prace na wystawie to: „Mleczarka”, „Podhalanka”, „Łowiczanka”.

Dalsze pocztówki, to prace takich malarzy, jak: Antoni Adam Piotrowski (1853 – 1924), A. Augustynowicz, Jacek Malczewski, A. Krawczyk, M. Uziębło, W. Wincki i inni.

Na zwiedzanie wystawy zapraszamy do byłej kawiarni HDK.

 

(Klub Kolekcjonera przy HDK)