Hrubieszów: Założę czerwone spodnie!

Dla jednych codzienność, dla drugich ekstrawagancja. Ubrać wyraziste, czerwone spodnie w wieku ponad 60 lat to… odwaga! Ruszył projekt Stowarzyszenia WAGA „Założę czerwone spodnie” mobilizujący kobiety – seniorki do podjęcia odważnych kroków.

Reklamy

 

Hrubieszowski pokaz filmu oraz spotkanie z twórcami odbędzie się 14 listopada 2016 r. w sali kinowej HDK. Lokalnym organizatorem wydarzenia jest Miejska Biblioteka Publiczna.

Jedna jest tancerką, druga DJ-ką. Obie… po 60. roku życia! Radosne, pełne życia i realizujące swoje marzenia. Organizatorzy akcji „Założę czerwone spodnie” chcą pokazać, że to nie wiek ogranicza nasze możliwości, a stygmatyzowanie i przypisywanie stereotypowych ról.

Aktywne i odważne kobiety – seniorki są bohaterkami filmu dokumentalnego, który powstał w ramach projektu „Założę czerwone spodnie”. Wszystko zaczęło się od Trójmiejskiej Akcji Kobiecej „Tak. Odważę się”, podczas której kobiety wypisywały na kartkach hasła – na co się odważą. Jedna z uczestniczek, będąca po 60. roku życia, napisała „Odważę się założyć czerwone spodnie”.

W filmie zostaną pokazane kobiety, które podjęły wyzwanie i zaczęły realizować swoje małe i duże marzenia. Jedne – ubrały tytułowe, czerwone spodnie, inne wystartowały w wyborach samorządowych. Wszystkie po 60. roku życia. Ważne, by pokazać przykłady osób w dojrzałym wieku, które są aktywne oraz przełamały stereotypy.

– Poprzez pokazanie w filmie dokumentalnym aktywnych i odważnych kobiet 60+, chcemy zainspirować inne seniorki do uwierzenia w siebie i podjęcia kroków, które mogą zmienić ich myślenie o sobie i swoim życiu – podkreśla Elżbieta Jachlewska, pomysłodawczyni projektu. – Jest to o tyle ważne, że problem wykluczenia, który dotyka osoby starsze obejmuje izolację społeczną, mocne ograniczenia korzystania z nowych technologii, niechęć do instytucji publicznych, brak wiary w swoje możliwości, brak wparcia ze strony osób bliskich, obawa przed oceną sąsiadów, poczucie samotności – dodaje Jachlewska.

Brak aktywności oraz wykluczenie kobiet starszych w przestrzeni społecznej, skutkuje niedostrzeganiem ich potrzeb, jak np. brak oferty odzieży modnej, ale dostosowanej dla dojrzałego wieku, brak oferty rozrywkowej, turystycznej, kulturalnej.

W rzeczywistości XXI wieku to media kreują trendy i tego rodzaju przekaz najłatwiej trafia do grupy docelowej. Stąd pomysł pokazania, że „można inaczej” właśnie poprzez film dokumentalny pokazujący konkretne przykłady kobiet, które po 60. roku życia odważyły się miksować, jako DJ,  tańczyć kankana, założyć klub seniora, szyć kapelusze, czy przetłumaczyć pierwszą książkę w swoim życiu.

Film „Założę czerwone spodnie” będzie prezentowany na specjalnych pokazach w większych i mniejszych miejscowościach Polski ( w Hrubieszowie 14 listopada 2016 r.), zostanie wyemitowany w telewizji, będzie dostępny też w Internecie oraz na płytach DVD.

Zadanie współfinansowane jest ze środków otrzymanych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.