Hrubieszów: Zapraszamy na Święto Spadochroniarza

Dzień 23 września jest obchodzony, jako Dzień Spadochroniarza Wojska Polskiego, w rocznicę powołania przez Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, 23 września 1941 roku w Szkocji – 1 Polskiej Samodzielnej Brygada Spadochronowej, dowodzonej przez gen. Stanisława Sosabowskiego.

Reklamy

Została ona utworzona z żołnierzy 1 i 2 Korpusu Wojska Polskiego – grenadierów gen, Kopańskiego, SBSK gen. Bronisława Bolesława Ducha 3 DSK oraz gen. Władysława Andersa 2 KP. Przez cały czas Brygada szkoliła się i uzupełniała stan osobowy. Największy pobór ochotników nastąpił w Aleksandrii, gdzie połączyły się dwa korpusy.

Właśnie tam wstąpił w jej szeregi nasz bohater, później oficer p. por. Mieczysław Pińkowski i przeszedł ciężką selekcję. Należy dodać, że p. por Mieczysław Pińkowski był Sybirakiem. Jako 17-letni czeladnik zakładu szewskiego we Włodzimierzu Wołyńskim, został wywieziony na zesłanie. Na mocy amnestii wstąpił do powstającej Armii Polskiej, jako Junak. Został ewakuowany przez Morze Kaspijskie, Persję i Palestynę do Aleksandrii, Tam został wysłany do Szkocji i został żołnierzem – spadochroniarzem.

Reklamy

W dniach 16 – 19 września 1944 roku brał udział w operacji desantowej wojsk alianckich „Market – Garden” pod Arnhem w Holandii. Po zakończeniu walk został przetransportowany do Anglii i po rozwiązaniu Brygady powrócił do Polski.

Dalej dla niego droga była zamknięta, jak dla wszystkich jego kolegów. Osiadł w Hrubieszowie, tutaj spotkał swoją rodzoną siostrę. Na początku lat pięćdziesiątych ożenił się, miał dwie córki i trzech synów, doczekał wielu wnuków. Po 1989 roku wstąpił do Stowarzyszenia Sybiraków i na mocy decyzji Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej został mianowany na stopień podporucznika Wojska Polskiego.

Cały czas pracował w swoim zawodzie, jako szewc. Odznaczony został wieloma medalami i między innymi otrzymał przed śmiercią odznaczenie od Królowej Eliżbiety II z Anglii. Zmarł w 2005 roku, pochowany na cmentarzu parafialnym w Hrubieszowie.

Był wspaniałym człowiekiem, nigdy wcześniej nie przyznał się, że był spadochroniarzem i gdzie walczył, Przyznam to osobiście, że go znałem dobrze – jego i rodzinę. Właśnie po latach my – żołnierze spadochroniarze – rezerwiści 6 PDPD, obecnie 6 BPD im. gen Stanisława Sosabowskiego o nich pamiętamy.

Szanowni mieszkańcy Hrubieszowa! 6 Koło tomaszowskie i hrubieszowskie Związku Polskich Spadochroniarzy II / O Kraków, zaprasza w dniu 23 września o godz. 11.00 wszystkie osoby, które znały bohatera, pracowały z nim oraz bliskich, znajomych i mieszkańców – na cmentarz parafialny w Hrubieszowie (druga brama od ulicy Nowej przy PKS), na upamiętnienie tego wydarzenia. Przejdziemy do mogiły podporucznika Mieczysława Pińkowskiego, gdzie odmówimy modlitwę i złożymy wiązanki oraz zapalimy znicze.

Zapraszamy delegacje: władz samorządowych miasta, powiatu, gmin, szkół i wszystkich służb mundurowych na czele z żołnierzami 2 Pułku Rozpoznawczego, bo część ich jest spadochroniarzami, posiadają tytuły skoczka spadochronowego oraz wszystkich żołnierzy rezerwistów tej specjalności.

Przy okazji Dnia Spadochroniarza, składamy serdeczne życzenia, jakie im się należą oraz bukiet czerwonych róż – królowych spadochroniarzy.

Przesyłają i zapraszają byli żołnierze z 6 koła II / O Kraków.

Mieczysław Zapała

(fot. arch. lubiehrubie.pl)


Zobacz też:

Obchody Święta Strzelca Konnego w hrubieszowskim pułku – ZDJĘCIA

Obchody Święta Strzelca Konnego w hrubieszowskim pułku – ZDJĘCIA


http://lykoland.com/