Hrubieszów: Zmarł Bronisław Borsukiewicz – zawodnik, działacz, kibic Unii, ale nie tylko! [ZDJĘCIA]

W dniu 11.02.2023 r. w wieku 88 lat zmarł Bronisław Borsukiewicz, który całe życie spędził w ukochanym Hrubieszowie. Większość sportowców kojarzy p. Bronisława, jako stałego o wielkich emocjach kibica szczególnie meczów piłkarskich, ale nie tylko. Niewielu wie, że był autorem kilku poczytnych książek.

Reklamy

Panie Bronisławie, dziękuję za wiele rozmów, które uzupełniały moją wiedzę o hrubieszowskim sporcie i życzę aktywności oraz spokoju w dalszym przeznaczeniu! Msza św. Żałobna rozpocznie się o godz. 9.30 w środę 15 lutego 2023 r. w kościele pw. Świętego Mikołaja w Hrubieszowie.

Bronisław Borsukiewicz, ur. w 1935 r. w Hrubieszowie, gdzie ukończył szkołę podstawową i średnią. W 1984 roku został absolwentem zaocznych studiów zawodowych na Wydziale Prawa i Administracji UMCS w Lublinie.

Reklamy

­

Przepracował 36 lat w Wydziale Finansowym Powiatowej Rady Narodowej w Hrubieszowie.

Od 1960 roku był korespondentem terenowym „Sztandaru Ludu”, a później zamojskiej „Kroniki Tygodnia”. Publikował wiersze i opowiadania m.in. w „Biuletynie Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego”.

W 2006 r. wydał książkę prozatorską „Nasz chleb powszedni”, zawierającą opowiadania „Ostatnia droga” oraz „Chłopcy z nadbużańskich łąk”.

Zbiór „Między liniami życia” (2006) składa się z czterech opowiadań, prologu i epilogu. Autor portretuje w nim różne odcienie miłości do ojczyzny, rodziny, bliźnich, zamieszkiwanej ziemi, miłości między kobietą i mężczyzną, a także między człowiekiem i zwierzęciem. Wskazuje potęgę tego uczucia, równie twórczą, co niszczącą, determinującą życie i wiodącą niejednokrotnie do ostatecznego samopoświęcenia.

W książce „Ptaki podniebnych dróg” na przykładzie ośmiu indywidualnych historii ukazuje wnętrze psychiczne polskich migrantów za chlebem – na tle społecznym Europy, Azji i Stanów Zjednoczonych. Jest to opowieść autentyczna, dedykowana wszystkim, którzy są i przyjdą po nas, i ocenią, jacy byliśmy w Polsce, w tej pamiętnej dobie przekształceń gospodarczych na przełomie XX/XXI wieku. Czy byli to ludzie mali, chciwi, obłudni, podli, pazerni, czy byli wielcy – szlachetni i skromni – wspomagający się wzajemnie w tej wielkiej chrześcijańskiej rodzinie? (źródło: granice.pl)Źródło: portal – granice.pl, opracował – Marek Ambroży Kitliński, fot. archiwum rodzinne


Zobacz też:

Pożar domu w Hrubieszowie – pomoc dla pogorzelców

Pożar domu w Hrubieszowie – pomoc dla pogorzelców


Zerknij na Instagram →