Hrubieszów: Zostań współczesnym Leonardem da Vinci [ZDJĘCIA]

27 maja 2022 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. ks. S. Staszica w Hrubieszowie odbyły się trzy spotkania dla dzieci i młodzieży z terenu powiatu hrubieszowskiego pod hasłem „Zostań współczesnym Leonardem da Vinci”, które zrealizowano w ramach projektu sfinansowanego przez Powiat Hrubieszowski.

Reklamy

W warsztatach wzięło udział 100 uczniów szkół podstawowych z Hrubieszowa. Na czas spotkań uczestnicy weszli w rolę naukowców – badaczy i przekonali się, że eksperymentowanie może być nie tylko pasjonującym zadaniem, lecz także znakomitą zabawą.

Tematyka eksperymentów była związana z inspirującą rolą przyrody w rozwoju nauk ścisłych i humanistycznych i właśnie dlatego postacią przewodnią był Leonardo Da Vinci.

Podczas spotkań wykorzystano: komputery z dostępem do Internetu, rzutniki multimedialne, głośniki, tablice interaktywne oraz zakupione z funduszy pozyskanych od Powiatu Hrubieszowskiego: 3 mikroskopy, odczynniki chemiczne, sprzęt laboratoryjny i wizualizer. Wszyscy uczestnicy otrzymali zestaw materiałów pomocnych przy realizacji zadań, który był jednocześnie upominkiem z logo projektu.

W ramach realizacji projektu odbyły się trzy spotkania:

1. Mikroświat źródłem makro wiedzy – warsztaty z zakresu biologii i chemii. W szeregu doświadczeń i pokazów z wykorzystaniem mikroskopów oraz odczynników chemicznych przekonaliśmy się, że przyroda jest źródłem inspiracji architektów, medyków, farmaceutów, a nawet… scenarzystów filmów fantastycznych(!).

2. Co ma wspólnego SMS, tabliczka gliniana i gęsie pióro? – warsztaty z zakresu historii nauki i komunikacji. W trakcie warsztatów każdy uczestnik wcielił się w rolę dziejopisarza od starożytności do współczesności. Był też archeologiem odkrywającym tajemnice grobów Tutenchamona i Kazimierza Jagiellończyka.

3. Po co nam trzeci wymiar – warsztaty z zakresu matematyki. Uczestnicy warsztatów zdobyli umiejętność pracy z kalkulatorem graficznym, wykorzystując jego niektóre funkcje (algorytm) do odkrywania prawidłowości zachodzących między liczbami. Uzupełnieniem spotkania były zajęcia matematyczne prowadzone przez uczniów I LO im. ks. S. Staszica – wykorzystano przestrzenne modele oraz liczne łamigłówki i zadania pokazujące, jak fascynujący jest świat matematyki.

Zadanie publiczne było współfinansowane ze środków otrzymanych od Powiatu Hrubieszowskiego na rzecz Stowarzyszenia „Staszic”, którego siedzibą jest I Liceum Ogólnokształcące im. ks. S. Staszica w Hrubieszowie.

Stowarzyszenie „Staszic” od początku swojego istnienia zaangażowane jest w promocję nauki i edukacji. Taką inicjatywą były cykle warsztatów dla przedszkolaków pt.: „Młody Naukowiec”, a od roku szkolnego 2018/2019 – zajęcia „Akademii Staśka”. O wymienionych działaniach można przeczytać w archiwach aktualności na stronie staszic.pl. Członkowie Stowarzyszenia i jednocześnie nauczyciele I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. S. Staszica przy współudziale uczniów szkoły oraz zaproszonych gości „zarażali” uczestników spotkań pasją naukowego odkrywania świata.

Zadanie „Zostań współczesnym Leonardem Da Vinci!- kreatywne warsztaty dla młodych odkrywców nauki” było naturalną kontynuacją dotychczasowych spotkań. Dodatkowe fundusze pozwoliły na zorganizowanie ich w sposób profesjonalny.

Organizacją warsztatów zajęli się członkowie Stowarzyszenia „Staszic” – nauczyciele naszej szkoły. Wszystkie działania były realizowane nieodpłatnie w ramach wolontariatu. Wolontariusze pomagali w przygotowaniu sal i sprzętu, przeprowadzeniu samego spotkania (obsługa sprzętu, robienie zdjęć, oprowadzanie po szkole itd.), jak również przy promocji wydarzenia. Pełnili ważną rolę, pomagając uczestnikom przy przeprowadzaniu eksperymentów i wyjaśniając poznawane zjawiska czy prawa nauki. Te zadania wzorowo wykonali uczniowie z klas: I d, II b, II c, III b i III d. Opieką merytoryczną i organizacyjną otoczyli młodzież ich nauczyciele i wychowawcy: Marzena Banach, Elżbieta Dąbrowska, Agnieszka Jamroż, Marta Krupa i Anna Modzelewska. Nad warsztatami czuwała również pani wicedyrektor Barbara Brzezicka.

Serdecznie zapraszamy do naszej foto galerii. Sami sprawdźcie, jak ciekawie i profesjonalnie przygotowano zajęcia, które wzbudziły tak wiele emocji i radości u naszych miłych gości.

Gorące podziękowania za owocną współpracę kierujemy do pań: Anety Franke, Anny Lewandowskiej, Izabeli Czerw, Marty Piątkowskiej, Marty Kuczyńskiej i Moniki Anigacz.

­

LO Staszic

­

(źródło i fot. LO Staszic)


Zobacz też:

Hrubieszów: Pomóżmy Piotrusiowi!

Hrubieszów: Pomóżmy Piotrusiowi!