24 września 2023

Hrubieszów: (Z)Rozum Młodych

Młodzież hrubieszowska podejmuje próbę podważenia stereotypu, iż „młodzi głosu nie mają” organizując Forum (Z)Rozum Młodych. A to wszystko w kawiarnianej atmosferze, z udziałem przedstawicieli władz miasta, organizacji pozarządowych i osób pracujących z młodzieżą. Młodzi organizują też spotkanie z Magdą, 17-letnią licealistką, przedsiębiorczynią społeczną, prelegentką TEDx. Można? Oczywiście, że tak!

Reklamy

Miejska Biblioteka Publiczna w Hrubieszowie wraz z nieformalną grupą młodych Lokalsi organizuje Forum Lokalne (Z)rozum młodych. 21 września o godz. 10.00 na jednej sali spotka się ponad 60 osób. Forum Lokalne (Z)Rozum Młodych odbędzie się z udziałem młodzieży i dorosłych. Każdy z uczestników będzie mógł wyrazić swoją opinię na przedstawione przez organizatorów tematy. Przedsięwzięcie ma na celu zwrócenie uwagi władz i społeczeństwa na problemy i sytuację hrubieszowskiej młodzieży. Jest to wydarzenie zorganizowane przez młodzież dla młodzieży i osób współpracujących z młodzieżą, dla których ich problemy są ważne. Uczestnicy za pomocą metody World Café poprowadzą dyskusję wokół ważnych, często kontrowersyjnych tematów. Dzięki uczestnictwu w wydarzeniu młodzież nabędzie umiejętność prowadzenia dyskusji publicznych.

Forum Lokalne (Z)Rozum Młodych jest dofinansowane w ramach Programu „Równać Szanse 2020” przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności i Polską Fundację Dzieci i Młodzieży a Patronat nad nim objęła Burmistrz Miasta Hrubieszowa Marta Majewska.

Reklamy

Uczestnikami wydarzenia będą uczniowie szkół podstawowych klas 7-8 oraz  ponadpodstawowych z miasta Hrubieszowa, oraz grupy i organizacje skupiające młodzież.

Celem wydarzenia jest:

Reklamy
  • Zwiększenie uczestnictwa i roli młodzieży w sprawach ważnych dla ich rozwoju, podnoszenie świadomości i odpowiedzialności za własny rozwój i środowisko, w którym wzrastają, przebywają i się kształcą.
  • Poprawa umiejętności prowadzenia dyskusji publicznych w oparciu o metodę World Café.
  • Stworzenie przestrzeni dla twórczego spotkania młodzieży i dorosłych, zachęcenie uczestników do otwarcia się na dyskusję.
  • Uświadamianie młodzieży ich roli i wpływu na życie społeczne miejsca, w którym wzrastają.
  • Obalenie stereotypu, iż „młodzi głosu nie mają”.

Obszary, wokół których powstały tematy w dyskusji metodą World Café są zgodne z regulaminem Programu „Równać Szanse”. Wnioskodawca organizujący Lokalne Forum powinien: uwzględnić w programie m.in. następujące moduły/obszary tematyczne:

  • sytuacja młodzieży w czasie obowiązywania ograniczeń wprowadzonych w związku ze stanem epidemii,
  • młodzież: jej pasje, zainteresowania, uczestnictwo w życiu publicznym,
  • działalność instytucji edukacyjnych,
  • współpraca lokalna na rzecz młodych ludzi.

Po zakończonej części dyskusyjnej o godz. 12.30 odbędzie się spotkanie z gościem specjalnym Magdą Błyskosz. Spotkanie ma charakter otwarty, zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Magda jest 17-letnią licealistką, przedsiębiorczynią społeczną, prelegentką TEDx, organizatorką wydarzeń na początku swojej przedsiębiorczej kariery. Kilka miesięcy temu założyła Open Coffee High School, globalną organizację prowadzącą spotkania networkingowe dla uczniów i studentów na całym świecie. Od początku października 2020 roku przeprowadzili spotkania dla ponad 500 młodych osób z całego świata, otwierając lokalne oddziały w ponad 10 miastach w Polsce, a także w USA, Kanadzie, Indiach, Hong Kongu, Korei Południowej, a wkrótce także w Tunezji, Indonezji, ZEA, Kenii i Holandii. Ponadto miała okazję występować jako mówca na wydarzeniach i konferencjach związanych z edukacją i przedsiębiorczością. Od ponad roku odbywa staż i zdobywa doświadczenie pod okiem Richarda Lucasa, znanego polsko-brytyjskiego biznesmena i przedsiębiorcy. Magda pracuje także ze startupami, będąc członkinią zespołu Fundacji Wspierającej #OMGKRK. Przez ostatni rok była zaangażowana także w społeczności takie jak m.in. TeenCrunch, czy OurFuture Foundation.

Poniżej krótki harmonogram całego wydarzenia.

9:45 -Rejestracja Uczestników

10:00 – Otwarcie wydarzenia oraz powitanie uczestników*

10:20 – Rozpoczęcie dyskusji metodą World Cafe

12:10 – Przerwa kawowa

12:30 – Spotkanie z gościem specjalnym- Magdaleną Błyskosz**

14:00 – Zakończenie Forum

*na podstawie wcześniej dokonanych zgłoszeń
**spotkanie otwarte

Forum odbędzie się w Hrubieszowskim Domu Kultury w sali nr 10.

Spotkanie z Magdaleną Błyskosz odbędzie się w sali widowiskowej Hrubieszowskiego Domu Kultury.

***

Dlaczego Miejska Biblioteka Publiczna organizuje takie wydarzenie? My, dorośli hrubieszowianie jesteśmy odpowiedzialni za rozwój młodych ludzi, chcemy stwarzać im warunki optymalnego rozwoju uczestnictwa w życiu społecznym. „ Istnieje potrzeba włączenia młodzieży w proces tworzenia polityki młodzieżowej, uruchomienia dialogu społecznego i większej aktywizacji społecznej młodych. Dlaczego? (..) możemy wymienić trzy główne argumenty. Po pierwsze, młodzi ludzie nie tylko są przyszłymi obywatelami, ale są zaangażowani w życie społeczne tu i teraz. W ten sposób posiadają oni wiedzę i kompetencje, które mogą mieć kluczowe znaczenie dla formowania i ewaluacji konkretnych rozwiązań. Po drugie, młodzi ludzie – jak to ma miejsce w przypadku każdej innej grupy społecznej są w oczywisty sposób ekspertami w swojej własnej sprawie, oferują unikalną perspektywę i jedyną w swoim rodzaju refleksję. Po trzecie, angażując młodych ludzi buduje się ich społeczne zaplecze, które może pozytywnie wpłynąć na wdrażanie przyjętych rozwiązań”. [1]

[1]https://partycypacjaobywatelska.pl/wp-content/uploads/2015/08/dialog-z-mlodzieza.pdf

[dostęp: 25.08.2021; godz. 11.31]

­

(info, grafika: MBP)


Zobacz też:

Hrubieszów: Spotkanie autorskie z Adamem Szabatem – ZDJĘCIA

Hrubieszów: Spotkanie autorskie z Adamem Szabatem – ZDJĘCIA


LubieHrubie na Instagramie