Hrubieszowscy bibliotekarze na Kongresie Bibliotek Publicznych

Kongres Bibliotek Publicznych to doroczne wydarzenie, organizowane przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, prowadzącą Program Rozwoju Bibliotek. Przez dwa dni blisko 400 bibliotekarek i bibliotekarzy z całej Polski bierze udział w praktycznych zajęciach, zapoznaje się z dobrymi praktykami, wymienia doświadczenia. Spotkanie służy też integracji i wzajemnej inspiracji.

Reklamy

Kongres odbył sie w dniach 11-12 października na warszawskim Żoliborzu. Uroczyste otwarcie miało miejsce w kinie „Wisła” (Plac Wilsona 2), natomiast część warsztatowo-integracyjna w pobliskim Forcie Sokolnickiego (ul. Czarnieckiego 51).

Tegoroczny Kongres Bibliotek Publicznych stał się okazją do zaprezentowania „Biblioteki z wizją” – modelu działania biblioteki publicznej w małej miejscowości, który został opracowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w oparciu o dotychczasowe doświadczenia z realizacji Programu Rozwoju Bibliotek. Nie jest wzorcem konkretnej biblioteki, ale zbiorem opcji rozwojowych, które biblioteki z małych miejscowości mogą twórczo interpretować i adaptować do konkretnych warunków, w których działają.

Podczas inauguracji kongresu odbyła się debata na temat wartości, którymi kieruje się „Biblioteka z wizją”. W debacie wzięli udział: Elżbieta stefańczyk – Przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, dr Tomasz Makowski – dyrektor Biblioteki Narodowej, Joanna Orlik – dyrektor Małopolskiego Instytutu Kultury, dr Alek Tarkowski – dyrektor Centrum Cyfrowego Projekt Polska. Sesje warsztatowe były poświęcone sposobom funkcjonowania takiej modelowej biblioteki oraz obszarom świadczonych przez nią usług. W części warsztatowo-integracyjnej znalazło się 36 warsztatów zgrupowanych w 9 następujących blokach tematycznych

Na kongresie nie mogło zabraknąć Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hrubieszowie. Cieszy nas niezmiernie, że cały powiat hrubieszowski był tak licznie reprezentowany!

Fot. Małgorzata Szymańska
 
Więcej informacji o Kongresie Bibliotek: