Hrubieszowscy seniorzy odpoczywali w Mszanie Dolnej

Na turnusie wypoczywało 50 osób – podopieczni Lubelskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża wraz z Opiekunkami PCK – osoby starsze, niepełnosprawne, samotne z Biłgoraja, Hrubieszowa i Lublina, którymi na co dzień opiekują się Siostry Polskiego Czerwonego Krzyża.

Reklamy

W dniach 22-28 września w Ośrodku Szkoleniowo – Rehabilitacyjnym  PCK w Mszanie Dolnej odbył się turnus dla Seniorów. Turnus miał charakter ogólnousprawniający z programem rekreacyjno-wypoczynkowym. Na turnusie wypoczywało 50 osób – podopieczni Lubelskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża wraz z Opiekunkami PCK – osoby starsze, niepełnosprawne, samotne z Biłgoraja, Hrubieszowa i Lublina, którymi na co dzień opiekują się Siostry Polskiego Czerwonego Krzyża.

Program turnusu był realizowany przez wykwalifikowaną kadrę. Podczas turnusu były realizowane:

  • zajęcia sportowo-rekreacyjne (gimnastyka ogólnousprawniająca, ćwiczenia na siłowni);
  • zajęcia oświatowe (nauka udzielania pierwszej pomocy, zajęcia z haftu krzyżykowego, zajęcia z zakresu zdrowego odżywiania się);
  • zajęcia integracyjno-adaptacyjne w ramach których zostały zorganizowane: wieczorki taneczne, biesiady przy ognisku, karaoke, wieczór filmowy.

W czasie pobytu zostały zorganizowane wycieczki z licznymi atrakcjami, podczas których Seniorzy mogli podziwiać piękno przyrody, delektować się urokiem górskich krajobrazów a jednocześnie pogłębić swoja wiedzę na temat polskiej historii. Uczestnicy turnusy zwiedzili między innymi Zakopane, Kraków, Szczawnicę, spłynęli Dunajcem.

Dla wielu z tych osób była to przygoda, która przyczyniła się do wzrostu poczucia własnej wartości i sensu życia. Podopieczni mimo swoich ułomności z uśmiechem na twarzy i z wielkim zainteresowaniem zwiedzali różne miejsca, uczestniczyli w przygotowanych dla nich atrakcjach. Ten tydzień był dla nich odskocznią od codziennych problemów, zapomnieli o tym co boli. Wzajemne spotkania, ćwiczenia, wspólne spacery, wycieczki spowodowały, że na nowo w ich sercach pojawiła się radość i chęć życia. 

 

 Info i foto: PCK Lublin