Hrubieszowscy żołnierze doskonalili umiejętności na poligonie w Drawsku Pomorskim

W dniu 31 marca br. 2 pułk rozpoznawczy przemieścił się drogą powietrzną dwoma samolotami CASA 295 M z lotniska wojskowego DĘBLIN na poligon DRAWSKO POMORSKIE. Skoki spadochronowe odbyły się na zrzutowisku PIASKOWY BRÓD z wysokości 2 tyś. i 4 tyś. metrów nad poziomem morza.

Reklamy

Uczestniczyli w nich żołnierze z 3 kompanii dalekiego rozpoznania, pluton zabezpieczenia desantowania oraz kilku żołnierzy z 1 i 2 kompanii dalekiego rozpoznania – grupa skaczących liczyła 70 żołnierzy.

W okresie 01.04. – 07.04.2014 roku żołnierze odbyli skoki szkolne i skoki szkolno – treningowe z samolotu M 28 oraz śmigłowca „ Sokół”, przygotowujące żołnierzy pododdziałów dalekiego rozpoznania do ćwiczenia pod kryptonimem GEPARD – 14. Podczas tych treningów i szkoleń wykonano ponad 500 skoków spadochronowych z różnych wysokości (od 400 metrów – 2,5 tyś. metrów).

W dniu 8.04.2014 roku żołnierze 3 kompanii dalekiego rozpoznania uczestniczyli w ćwiczeniu GEPART – 14. Zadaniem kompanii było przemieszczenie się drogą powietrzną do rejonu ćwiczeń, a następnie przemieszczenie się drogą lądową w rejon dalszych działań.

Przerzut żołnierzy był wykonany samolotem M 28, skakali z wysokości 1,2 tyś. m z pełnym wyposażeniem, a po wylądowaniu przemieścili się w wyznaczony rejon odpowiedzialności rozpoznawczej (około 20 kilometrów) i przystąpili do wykonywania kolejnych zadań w ramach ćwiczenia GEPART 14.

Ze względów pogodowych skoki były wykonywane z mniejszej wysokości, pierwotny plan przewidywał skoki z wysokości 4 tyś. m – otwarcie spadochronów na wysokości 800 m tzw. HALO.

Po zakończonym szkoleniu poligonowym żołnierze 1,2 i 3 kompanii dalekiego rozpoznania powrócili również drogą powietrzną do m. Zamość dwoma samolotami CASA 295 M. W tym dniu pogoda również nie sprzyjała wykonaniu wysokich skoków i zmusiła żołnierzy do skoku z wysokości 800 metrów. Szkolenie spadochronowe zakończyło się bez urazów skaczących.

Szkolenie spadochronowe miało na celu doskonalenie umiejętności żołnierzy pododdziałów dalekiego rozpoznania, którzy jak się okazało po raz kolejny nie odbiegają profesjonalizmem i doświadczeniem od żołnierzy innych jednostek skaczących.

 

Tekst i zdjęcia: 2 pr