Hrubieszowscy zwiadowcy ćwiczyli w tunelu aerodynamicznym

Hrubieszowscy skoczkowie odbyli ostatnie w tym roku szkolenie spadochronowo – desantowe w tunelu aerodynamicznym – symulatorze skoków.

Reklamy

 

W dniach 13 – 14 grudnia żołnierze 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego realizowali ostatnie w tym roku szkolenie spadochronowo – desantowe praktyczne naziemne (SSDPr-N) w tunelu aerodynamicznym – symulatorze skoków. 

Oczywiście odbyło się ono w Ośrodku Szkolenia Aeromobilno – Spadochronowego 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Leźnicy Wielkiej. Zresztą jego realizacja była możliwa tylko i wyłącznie dzięki uprzejmości kadry Ośrodka, ponieważ pułk wykorzystał już wcześniej przydzielony limit godzin na szkolenie w tunelu w bieżącym roku. Komenda OSA-S umożliwiła jednak przeprowadzenie zajęć we własnym czasie dyspozycyjnym, a i tak przebiegały one we wczesnych godzinach porannych lub w późnych popołudniowych.

Związane to było z nagromadzeniem wykorzystania tunelu aerodynamicznego przez inne jednostki i instytucje MON. Ale Służbie Spadochronowo – Desantowej 2. HPR zależało na powyższym terminie, gdyż był to jedyny możliwy termin pozwalający wziąć udział w szkoleniu Dowódcy pułku płk. Arturowi Jakubczykowi, który tym samym rozpoczął swoje szkolenie do wykonywania skoków ze spadochronami z wolnym systemem otwarcia.

Ponadto w SSDPr-N wzięli udział inni żołnierze, którzy z przyczyn służbowych nie mogli uczestniczyć we wcześniej realizowanych szkoleniach. W ten sposób przez dwa dni żołnierze pułku uczyli się sterowania ciałem w powietrzu w czasie swobodnego spadania oraz doskonalili swoje umiejętności w tym zakresie.

Dodatkowym elementem było doskonalenie czynności skoczka w powietrzu od momentu oddzielenia się od pokładu statku powietrznego do otwarcia spadochronu głównego z wolnym systemem otwarcia (WSO), a także postępowania w sytuacjach awaryjnych mogących wystąpić w czasie skoku ze spadochronem z WSO. 

Szkolenie w tunelu prowadził trener tunelowy kpt. Kamil Knap z sekcji zabezpieczenia spadochronowo-desantowego  2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego.

Całość realizowanego przedsięwzięcia przebiegła bez zakłóceń i nie przewidzianych komplikacji, co było w dużej mierze zasługą wymienionego trenera tunelowego, ale też instruktorów tunelowych z OSA-S. W ten sposób dzięki bardzo dobrej współpracy z 25. Brygadą Kawalerii Powietrznej zostało przeprowadzone efektywnie ostatnie w tym roku szkoleniowym SSDPr-N w symulatorze skoków ze spadochronami z WSO.

 

Tekst / zdjęcia: mjr Artur Gosiewski

źródło: 2 PR