Hrubieszowscy zwiadowcy skaczą „na bojowo”

W dniach 18 – 22 maja 2020 r. żołnierze 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego szkolili się w zakresie procedur pokładowych, postępowania w przypadku zaistnienia sytuacji awaryjnych oraz praktycznego wykonywania skoków ze śmigłowców Mi-24 i Mi-2.

Reklamy

 

Główny wysiłek szkoleniowy skupiony był na wykonywaniu skoków z oporządzeniem oraz w systemie tandem ze śmigłowca Mi-24. Przed zwiadowcami z Hrubieszowa nikt wcześniej nie podejmował prób wykonywania takich skoków.

Dwuletnia ścisła współpraca szkoleniowa z 56. Bazą Lotniczą pozwoliła osiągnąć zdolność do dotarcia w rejon odpowiedzialności rozpoznawczej, wykorzystując metodę spadochronową w oparciu o ten śmigłowiec szturmowy, a biorąc pod uwagę jego charakterystykę i parametry jest to śmigłowiec zdolny współpracować w działaniach bojowych z żołnierzami dalekiego rozpoznania.

W czasie tego tygodnia szkoleniowego żołnierze pułku wykonali ponad 250 skoków, z różnych wysokości i w różnych warunkach atmosferycznych. Szczególne podziękowania należą się dowódcy 56. BL w Inowrocławiu płk. pil. Krzysztofowi Zwolińskiemu i całemu personelowi bazy, za wysiłek włożony we wsparcie szkolenia żołnierzy 2.pr.

 

tekst i fot. 2.pr.