21 kwietnia 2024

Hrubieszowska Noc Muzeów 2022 z udziałem ministra (ZDJĘCIA)

W sobotę, 14 maja, Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie, tradycyjnie przyłączyło się do ogólnopolskiej akcji Noc Muzeów 2022.

Za nami Noc Muzeów 2022! Tegoroczną hrubieszowską edycję tego ogólnopolskiego wydarzenia kulturalnego zaszczycił swoja obecnością wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.

Starosta hrubieszowski Aneta Karpiuk doceniła tę wspaniałą inicjatywę, pozwalającą zobrazować nasze dziedzictwo kulturowe, tożsamość regionu oraz tradycje naszych przodków. Tego dnia, do północy, mieszkańcy mogli bezpłatnie zwiedzać Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie, biorąc udział w wielu panelach tematycznych.

Jednych z nich był „skarb denarów z Cichobórza”. Dyrektor Muzeum – Bartłomiej Bartecki, w ciekawy sposób przedstawił historię unikatowego na skalę europejską (a nawet światową) znaleziska – ponad 1800 srebrnych monet. Skarb, to największy od ponad pół wieku depozyt monet rzymskich, odkryty na ziemiach polskich.

Kolejnym panelem było uroczyste odsłonięcie obrazu Pawła Gajewskiego – wybitnego artysty z Drogojówki w powiecie hrubieszowskim. To już kolejny obraz tego malarza, który zasilił hrubieszowskie zbiory. Widzimy na nim odniesienia do patriotyzmu oraz szczególnego okresu w dziejach Polski – XX-lecia międzywojennego.

W ramach tegorocznej Nocy Muzeów, dr Justyna Wojtiuk przedstawiła również niezwykłą historię związaną z postacią Bolesława Leśmiana – rękopisów z 1920 r., które dzięki uprzejmości ministra Romanowskiego, trafiły na stałe do zbiorów hrubieszowskiego Muzeum.

Wydarzenie zakończyła prezentacja niezwykłego rękodzieła Magdaleny Sielickiej. O tkactwie artystki z Nieledwi opowiadała Dorota Grzymała. Przybyli goście mogli sami spróbować swoich sił w tym niezwykłym rzemiośle.

Starosta Aneta Karpiuk, po raz kolejny doceniła tak wielkie zainteresowanie wiceministra Marcina Romanowskiego historią naszego regionu, wydarzeniami kulturalnymi, a także sprawami mieszkańców Ziemi Hrubieszowskiej! i wyraziła mu za to podziękowania.

­

(info i fot. Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie)


Zobacz też:

Hrubieszów: „Zmarł tak, jak żył – w drodze”. 15 rocznica śmierci prof. Wiktora Zina (ZDJĘCIA)

Hrubieszów: „Zmarł tak, jak żył – w drodze”. 15 rocznica śmierci prof. Wiktora Zina (ZDJĘCIA)

LubieHrubie na Instagramie