25 lutego 2024

Hrubieszowski desant nad Jeziorem Białym [ZDJĘCIA]

W piątek 15 lipca „skokiem spadochronowym do wody” zakończono tygodniowe zajęcia taktyczne, połączone ze szkoleniem spadochronowo – desantowym żołnierzy 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego. Nadzorował je i realizował osobiście dowódca jednostki płk Jakub Garbowski.

Reklamy

Szkolenie zrealizowano wykorzystując akwen Jeziora Białego w miejscowości Okuninka, co było możliwe dzięki współpracy z wójtem gminy Włodawa i starostą włodawskim oraz pomocy ze strony funkcjonariuszy Zakładu Karnego we Włodawie.

W skokach do wody uczestniczyło również dowództwo pułku – dowódca, jego zastępca, szef sztabu oraz starszy podoficer dowództwa.

Reklamy

Zwiadowcy wykonywali skoki ze spadochronami o małej sterowności AD-95, z samoczynnym systemem otwarcia, z wysokości 400 metrów nad taflą wody oraz ze spadochronami szybującymi AD-2000, z takim samym systemem otwarcia, z wysokości 700 metrów. Jako środek transportu służył śmigłowiec W-3W „Sokół” z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Każdorazowo przed skokami do wody zwiadowcy zdają egzamin z pływania w pełnym umundurowaniu, hełmie i butach wojskowych.

Piątkowe skoki były jednocześnie zakończeniem tygodniowego szkolenia z wykonywania skoków w ograniczonym terenie, które realizowano na zrzutowisku Żłobek Mały.

W ostatnim dniu szkolenia, poza skokami do Jeziora Białego, żołnierze ćwiczyli również desantowanie metodą „kropelkową” ze śmigłowca lecącego na wysokości 5 – 10 m nad taflą wody.

Do zabezpieczenia skoków zaangażowano także żołnierzy odbywających w pułku szkolenie w ramach zasadniczej dobrowolnej służby wojskowej.

Całe Dowództwo w pełnym wymiarze realizuje praktyczne wykonywanie skoków spadochronowych, co najlepiej obrazuje kierowanie się w pułku dewizą „za mną, a nie naprzód” – informuje hrubieszowska jednostka wojskowa.

­

­

(źródło i fot. fcebook.com / 2 Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy)


Zobacz też:

Medal dla dowódcy hrubieszowskiego pułku [ZDJĘCIA]

Medal dla dowódcy hrubieszowskiego pułku [ZDJĘCIA]