Hrubieszowski desant nad Piotrkowem

W dniach 4 – 6 września żołnierze 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego realizowali szkolenie spadochronowo – desantowe w Piotrkowie Trybunalskim.

Reklamy

 

W dniach 4 – 6 września żołnierze 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego realizowali szkolenie spadochronowo – desantowe praktyczne – skoki i zrzuty w Piotrkowie Trybunalskim w oparciu o samolot Short SC.7 Skyvan wynajęty od Skyvan – Service Piotr Wojciech Jafernik sp.k.

Samolot ten od dawna jest użytkowany przez jednostki Wojsk Specjalnych naszej armii. Wynajęcie jedynego tego typu samolotu latającego w Polsce uniezależnia prowadzenie szkolenia spadochronowo – desantowego od samolotów Sił Powietrznych, które i tak są obciążone nadmierną ilością zadań w stosunku do ich możliwości, przy jednoczesnym zapewnieniu optymalnych warunków prowadzenia takiego szkolenia, zwłaszcza przez jednostki specjalne i rozpoznawcze.

Reklamy

Dotyczy to wykonywania skoków ze spadochronami z wolnym systemem otwarcia. SC.7 Skywan bez problemu zabiera 20 – 23 skoczków z oporządzeniem na wysokość 4000 metrów nad terenem i zajmuje to pilotom od startu do lądowania około dwudziestu minut.

Wysoki i szeroki luk desantowy zapewnia wygodne oddzielanie się od pokładu przez skoczka z pełnym oporządzeniem, pilota tandemu z pasażerem czy ucznia z instruktorami AFF.

Było to pierwsze szkolenie spadochronowo-desantowe realizowane w oparciu o ten samolot przez żołnierzy 2. pułku rozpoznawczego. Głównym jego celem było zapoznanie instruktorów spadochronowych z procedurami desantowania z samolotu SC.7 Skyvan.

Jednocześnie doskonalono wykonywanie skoków grupowych oraz wykonywanie skoków przez pilotów tandemów.

Łącznie w ciągu trzech dni szkolenia wykonano dwadzieścia jeden wylotów ze zrzutem skoczków z wysokości 4000 m na lotniskiem. Pozwoliło to wykonać 387 skoków z nowego typu samolotu. Znacząco wpłynęło to na poziom wyszkolenia wszystkich biorących udział w przedsięwzięciu.

 

Tekst i zdjęcia: Artur Gosiewski\

Źródło 2 PR