Hrubieszowski hejnał – ZDJĘCIA, WIDEO

W czerwcu 2021 r. burmistrz Hrubieszowa Marta Majewska zwróciła się z prośbą do Leszka Opały, muzyka hrubieszowskiego i kierownika zespołu „Lechici” o stworzenie hejnału naszego miasta.

Reklamy

Hejnał oznacza świt, poranek, to bardzo krótki, jednogłoskowy, grany na trąbce i trwający kilkadziesiąt sekund utwór. W średniowiecznej Europie miał charakter uroczystej pobudki, oznajmienia godziny lub pożaru wygrywany na przykład przez strażnika wieżowego.

Leszek Opała podjął się tego jakże ważnego i odpowiedzialnego zadania. Jak sam powiedział, napisanie tych kilku czy kilkunastu taktów, tzw. strofy hejnałowej, to ogromny trud, bo jak stworzyć hejnał, który będzie rozpoznawalny przez mieszkańców naszego grodu, który będzie go wyróżniał spośród innych miast, a jednocześnie był wizytówką naszego miasta i hrubieszowian…?

Do stworzenia hejnału pan Leszek wykorzystał fragment hymnu Hrubieszowa „Hrubieszowska Ty Ziemico”, który najbardziej oddaje naszą tożsamość.

Nasze miasto o bardzo bogatej historii i tradycjach, przepięknych krajobrazach i wielkich ludziach zasługuje na to, by mieć swój hejnał. Po raz pierwszy mieszkańcy mogli go wysłuchać 19 września 2021 roku, podczas dorocznych hrubieszowskich Rubienaliów, w wykonaniu trębacza Konrada Zająca.

Hejnał trwa około 50 sekund.

(info: LO, fot. lubiehrubie.pl)


Zobacz też:

Hrubieszów ma hejnał! Wmurowano kapsułę czasu – ZDJĘCIA, WIDEO

Hrubieszów ma hejnał! Wmurowano kapsułę czasu – ZDJĘCIA, WIDEO