Hrubieszowskie dary dla Sokala

Dary ze zbiórki „Wielkanocny Koszy Wielkich Serc” zorganizowanej w dnia 4 – 5 kwietnia w Hrubieszowie, zostały w dniu 14 kwietnia 2019 roku przekazane Polakom w Sokalu na Ukrainie.

Reklamy

 

Dary ze zbiórki „Wielkanocny Koszy Wielkich Serc” zorganizowanej w dnia 4 – 5 kwietnia w Hrubieszowie z udziałem wolontariuszy z SP nr 1, ZS nr 2, PZPSW, OHP, Technikum ZDZ w Hrubieszowie, SP w Werbkowicach, Ośrodka Kuratorskiego przy Sądzie Rejonowym w Hrubieszowie i Stowarzyszenia Edukacyjnego „Razem” w Hrubieszowie w ilości 422 kg, zostały w dniu 14 kwietnia 2019 roku przekazane dla Polaków w Sokalu na Ukrainie za pokwitowaniem.

Delegacja w osobach: Małgorzata Cios, Agnieszka Sekulska i Tomasz Wojciech Antoniuk przekazała też 300 książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz zabawki.

Wśród darczyńców znaleźli się: Parafia i Parafianie z kościoła Świętego Mikołaja w Hrubieszowie, Cukrownia w Werbkowicach, Nadbużański Oddział Straży Granicznej w Chełmie wraz z Placówkami podległymi, Nadleśnictwo Strzelce, Gminna Biblioteka w Uchaniach, Biblioteka „Zielony Kot” w Hrubieszowie, Społeczeństwo miasta i powiatu hrubieszowskiego, Światowy Związek Żołnierzy AK Okręg Wołyński, Środowisko 27 WDP AK Hrubieszów oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Hrubieszowie, która niezawodnie nas wspiera, kieruje wspaniałych Druhów do służby i użycza środka transportu, Firma Transway oraz Starosta Hrubieszowski i Bruno Tomasz Brudnowski.

W czasie naszego pobytu w Sokalu zostaliśmy ciepło i serdecznie przyjęci w siedzibie Stowarzyszenia KRES, gdzie wysłuchaliśmy opowieści o trudnych okolicznościach pozostania i życia rodzin polskich z Sokala. Potem udaliśmy się na mszę do kościoła w centrum miasta, gdzie otrzymaliśmy od proboszcza palmę, która tam została poświęcona.

Kościół ten został ponownie otworzony w 2011 roku i od tego czasu jest poddawany gruntownemu remontowi. Stamtąd pojechaliśmy na cmentarz w Sokalu, gdzie złożyliśmy wiązankę kwiatów i zapaliliśmy znicze na pomniku żołnierzy polskich poległych w wojnie w 1920 roku. Mieliśmy możliwość zobaczyć wiele grobów polskich i zaniedbany stary cmentarz w Sokalu, który wymaga wycięcia dziko rosnących drzewek, chwastów, uprzątnięcia śmieci i naprawy bardzo zniszczonych grobów.

Potem wybraliśmy się do kościoła i na cmentarz w Tartakowie, jeszcze bardziej zaniedbanych. Na cmentarzu w Tartakowie również zapaliliśmy znicz i pomodliliśmy się za zmarłych.

Na koniec pomocy humanitarnej zobaczyliśmy pałac w Tartakowie, który został wzniesiony w 1898 roku przez Zbigniewa Lanckorońskiego w stylu neobaroku francuskiego i po zmianie granic od 1951 roku popada w ruinę. Niedawno częściowo strawił go pożar.

Natomiast kościół w Tartakowie p.w. Świętego Michała Archanioła pochodzi z 1739 roku i powstał z inicjatywy i pieniędzy Franciszka Salezego Potockiego. Wewnątrz kościoła od 1764 do 1944 roku znajdował się słynący łaskami obraz Matki Bożej Tartakowskiej. Obecnie kościół bardzo powoli jest odbudowywany.

Widzieliśmy też zza bramy klasztor Bernardynów w Sokalu, w którym znajdował się cudami słynący obraz Matki Bożej Sokalskiej.

 

Tomasz Wojciech Antoniuk

 


 

Zobacz też:

https://radio.lublin.pl/news/mieszkancy-hrubieszowa-z-darami-dla-rodakow-na-ukrainie AUDIO

WIADOMOŚCI – Hrubieszów: Pełny Wielkanocny Koszyk Wielkich Serc dla Polaków w Sokalu 

WIADOMOŚCI – Hrubieszów: Trwa zbiórka darów dla Polaków w Sokalu