Hrubieszowskie obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

1 września, na cmentarzu wojskowym w Hrubieszowie, odbyły się uroczystości patriotyczno – religijne w 80. rocznicę napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę i wybuchu II Wojny Światowej.

Reklamy

 

Od godz. 4.45 żołnierze 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego pełnili warty honorowe na cmentarzu wojennym, przy pomniku na Rynku Miejskim oraz przy pomniku w lesie Dębinka.

Uroczystości na cmentarzu wojennym rozpoczęły się o godzinie 8.30 od wciągnięcia na maszt flagi i odśpiewania hymnu państwowego. Modlitwę w intencji ofiar II Wojny Światowej odmówił ks. Marek Giergiel. Następnie głos zabrała Burmistrz Miasta Hrubieszowa Marta Majewska.

Po przemówieniu, w asyście kompanii honorowej 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego i pocztów sztandarowych, odczytano apel pamięci i oddano salwę honorową.

Kwiaty, wieńce i znicze, przy pomnikach poległych podczas I i II Wojny Światowej, złożyły delegacje samorządów, służb mundurowych, szkół, instutucji i organizacji pozarządowych.

Po uroczystościach na cmentarzu, jej uczestnicy udali się do kościoła pw. Ducha Świętego, gdzie odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny i poległych w kampanii wrześniowej.

O godz. 16:00, w Hrubieszowskim Domu Kultury odbędzie się koncert „Pamięci września 1939”, na któy serdecznie zapraszamy.

 

 

 (wideo, fot. lubiehrubie.pl)