Hyalobarrier gel – czy jest bezpieczny?

Profilaktyka zrostów pooperacyjnych ma ogromne znaczenie nie tylko w wymiarze estetycznym, ale również zdrowotnym. Skuteczny w zapobieganiu zrostom okazuje się być kwas hialuronowy, który zawiera Hyalobarrier gel. Kiedy i w jakich sytuacjach należy do stosować? Czy produkt ten jest w pełni bezpieczny?

Reklamy

Czym jest Hyalobarrier gel?

Hyalobarrier gel to wyrób medyczny, który zawiera w swoim składzie skondensowany kwas hialuronowy. Kwas ten występuje naturalnie w organizmie człowieka, w tkankach łącznych, nabłonkowych i międzynabłonkowych. Jego zadaniem jest stworzenie naturalnej bariery pomiędzy regenerującymi się tkankami, co w praktyce ma zapobiegać powstawaniu zrostów. Hyalobarrier gel powinno się aplikować w okolice jamy brzusznej, oraz miednicy. Zamów Hyalobarrier gel w aptekach internetowych jeszcze przed operacją, tak by jak najszybciej móc zapobiegać powstawaniu zrostów. Lekarze uważają, że kluczowe są pierwsze dni po zabiegu, kiedy to procesy regeneracyjne zachodzą w stosunkowo szybkim tempie.

Dlaczego warto zapobiegać zrostom pooperacyjnym?

Zrosty pooperacyjne kojarzone są głównie z defektem estetycznym, jednak warto mieć świadomość, że mogą one także upośledzać niektóre funkcje życiowe. Powikłania, jakie mogą pojawić się wskutek powstania zrostów pooperacyjnych, to między innymi:

  • zaburzenia płodności,
  • trudności w wypróżnianiu się,
  • trudności w poruszaniu się (w skrajnych przypadkach pacjent nie może nawet się wyprostować),
  • uczucie rozpierania w podbrzuszu.

W kontekście zrostów niezwykle istotna jest profilaktyka, bowiem ich usunięcie jest skomplikowanym procesem i najczęściej wymaga ponownej interwencji chirurgicznej. 

Hyalobarrier gel – bezpieczeństwo stosowania

Hyalobarrier gel oparty jest na kwasie hialuronowym, który jest naturalnym składnikiem komórek ludzkiego organizmu. Dlatego też jest on bardzo dobrze przyswajany, w przeciwieństwie do sztucznych, chemicznych substancji. Warto mieć na uwadze, że kwas hialuronowy jest też dobrze akceptowany przez nasz organizm – rzadko dochodzi na przykład do powstania reakcji alergicznej po zastosowaniu produktu. Lekarze są zdania, że Hyalobarrier gel jest bardzo bezpiecznym wyrobem medycznym, a jego aplikowanie nie niesie za sobą większego ryzyka. Niemniej jednak należy zachować wszelkie zasady aseptyki, tak aby w okolice rany nie przedostały się chorobotwórcze drobnoustroje. W przeciwnym razie może bowiem dojść do zakażenia, które będzie wymagać wdrożenia odpowiedniej terapii.

Hyalobarrier gel – dla kogo?

Hyalobarrier gel może stosować każdy, kto przeszedł otwarty zabieg chirurgiczny w okolicach jamy brzusznej bądź miednicy. Wyrób ten jest popularny wśród kobiet po cesarskim cięciu, choć warto stosować go również w innych przypadkach. Kwestię profilaktyki zrostów pooperacyjnych dobrze jest omówić z lekarzem prowadzącym jeszcze przed zabiegiem. Warto pamiętać, że Hyalobarrier gel wymaga przechowywania w niskich temperaturach, jeśli natomiast będzie przechowywany w temperaturze pokojowej, to należy zużyć go w ciągu 7 dni.

­

(tekst i fot. mat. partnera)