23 września 2023

Hydroizolacja łazienki. Jak zabezpieczyć pomieszczenie przed działaniem wody i wilgoci?

Brzydkie wykwity grzybów na płytkach i fugach to Twoja zmora? A może znowu sąsiad zgłasza, że zalewasz mu mieszkanie? Tu pomoże tylko dobrze wykonana hydroizolacja łazienki. Zobacz, jak zabezpieczyć łazienkę przed przykrymi niespodziankami, uchronić się przed stratami finansowymi i zapewnić sobie zdrowe środowisko do życia. Nie zwlekaj, jeśli tylko widzisz pierwsze znaki ostrzegawcze związane z przenikaniem wilgoci, zaoszczędzisz sporo nerwów, a szybka reakcja pozwoli Ci ograniczyć wydatki. 

Reklamy

Jakie właściwości ma hydroizolacja? 

Hydroizolacja gwarantuje szczelność miejsc, w których najczęściej gromadzi się woda, takich jak okolice kabiny prysznicowej, wanny, umywalki, toalety i odpływy. Same płytki ceramiczne niestety nie wystarczają, żeby zabezpieczyć newralgiczne powierzchnie. Do 100% skuteczności potrzebujesz specjalnych preparatów, które nie pozwolą wilgoci przesiąkać przez podłogę i ściany, a także zablokują rozwój pleśni i grzybów.

Czym jest hydroizolacja w łazience?

Wbrew pozorom fugi międzypłytkowe nie są szczelne. Jeśli wanna ma stać przy ścianie, również ją należy odpowiednio zaizolować.

Reklamy

Kabiny prysznicowe pełnościenne nie potrzebują dodatkowej izolacji ścian. Inaczej jest w przypadku modelu otwartego, w którym woda ścieka po ścianach łazienki. Wówczas należy zastosować osłonę w postaci folii w płynie, tkaniny technicznej oraz taśmy uszczelniającej

Izolacją warto pokryć całą podłogę. Jeśli dojdzie do zalania łazienki, woda nie przeniknie do pomieszczenia znajdującego się pod nią. Podczas prac zwracaj uwagę na uszczelnienie naroży – przy ścianach i armaturze: wannach, kabinach, toaletach i umywalkach. W trudniejszych punktach szczególnie sprawdzają się taśmy, dokładnie wypełniające całą przestrzeń.

Reklamy

Jak wykonać hydroizolację łazienki? 

Przed montażem kabiny, wanny czy umywalki należy położyć podkład w postaci płynnej folii, która zabezpieczy posadzkę przed przenikaniem wody. To środek w postaci wodnej dyspersji polimerów z dodatkami, np. włóknami z tworzywa sztucznego (tzw. zbrojenie rozproszone). Dopiero na tak zabezpieczoną powierzchnię możesz przykleić płytki.

Folia w płynie tworzy elastyczne uszczelnienie w formie powłoki, która współpracuje z ogrzewaniem podłogowym i nie odkształca się wskutek zmian temperatury. Nakłada się ją pędzlem lub – wygodniej – długim wałkiem na suche i czyste podłoże z betonu albo tynk. Część produktów można stosować także na płytach gipsowo-kartonowych, cegle czy płytach OSB. Potrzebne są dwie warstwy, które należy pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Zwykle powłoka ma grubość 1-3 mm.

Oprócz folii w płynie do hydroizolacji łazienki stosuje się również m. in. zaprawy cementowe (do uszczelnień powierzchni i faset) oraz materiały mineralne sztywne i elastyczne (jedno- i dwuskładnikowe).

W jakich miejscach należy wykonać izolację przeciwwodną?

Systemy hydroizolacyjne są niezbędne nie tylko w łazience. Podnoszą odporność na działanie czynników atmosferycznych, takich jak deszcz i śnieg. Produkty Weber dbają o szczelność balkonów, fundamentów tarasów i dachów (papy i membrany). Dzięki temu woda gromadząca się w tych miejscach nie wyrządza szkód. Poleca się je do kuchni, gdzie również chronią przed działaniem wilgoci. W zależności od potrzeb możesz stosować je do każdej powierzchni narażonej na długotrwały kontakt z wodą.


tekst i fot. mat. partnera