I tylko pamięć została…

Dnia 12.04.2011r. w 71. rocznicę zbrodni katyńskiej i w 1. rocznicę katastrofy smoleńskiej społeczność Szkoły Podstawowej im. 15 pp ” Wilków” i Punktu Przedszkolnego „Wilczęta” uczciła pamięć ofiar obu tragedii uczestnicząc w uroczystym apelu.

Reklamy

i>I tylko pamięć została…
I tylko pamięć została…
Po tej katyńskiej nocy…
Pamięć nie dała się zgładzić,
Nie chciała ulec przemocy.
I woła sprawiedliwość
I prawdę po świecie niesie…
Prawdę o jeńców tysiącach
Zgładzonych w katyńskim lesie.

Feliks Konarski ps. Ref-Ren „Katyń- fragment”

W przejmującej części artystycznej przypomniano tragiczne wydarzenia wiosny 1940 roku, dramat 22 tysięcy obywateli polskich: żołnierzy, policjantów, lekarzy, prawników… Kwiat polskiej inteligencji zginął zamordowany zdradzieckim strzałem w tył głowy w lesie katyńskim, czy takich miejscach kaźni jak: Charków, Miednoje, Bykownia i innych jeszcze nieznanych. Wymowa wierszy znanych polskich poetów i wymowa prostych zdań z ostatnich zapisków z kwietnia 1940 roku ofiar zbrodni wprowadziły wszystkich w nastrój zadumy i refleksji nad tragicznym losem narodu polskiego. I w tym nastroju uczczono pamięć jeszcze jednej tragedii katastrofy smoleńskiej z 10.04.2010roku. W katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginęło 96 osób członków polskiej delegacji na czele z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i jego małżonką, udających się na obchody 70-tej rocznicy zbrodni ludobójstwa do Katynia. Zginęli najwybitniejsi reprezentanci polskiego narodu. Ich pamięć uczczono minutą ciszy.

W chwilę później wszyscy udali się pod tablice upamiętniającą zwycięską bitwę żołnierzy 15 pp „Wilków” wchodzącego w skład 9 dywizji piechoty zwanej poleską z kawalerią Budionnego 05.09.1920roku. Złożono tam kwiaty, zapalono znicz i odmówiono modlitwę w intencji wszystkich poległych za ojczyznę. Następnie starsze dzieci pod opieką nauczycieli udały się na zbocze tzw „góry dworskiej”, gdzie wśród czarnych sosen posadzono jesienią ubiegłego roku 5 dębów pamięci poświęconych 5 oficerom Wojska Polskiego, uczestnikom wojny polsko- bolszewickiej i wojny obronnej 1939 roku, którzy w czasie swej kariery wojskowej byli związani z 15 pp „Wilków”. Tu również złożono kwiaty, zapalono znicze i odmówiono modlitwę w ich intencji.

Organizatorami uroczystości była Szkoła Podstawowa im. 15 pp „Wilków” i Stowarzyszenie „Sosenka”.

***

Organizatorzy