Intel Extreme Masters 2018 – święto e-sportu w Katowicach

Setki tysięcy fanów, dziesiątki pobocznych wydarzeń i same największe gwiazdy e-sportu. Tak w krótki sposób można opisać Inter Extreme Masters. Święto sportu elektronicznego w Polsce co roku odbywa się w stolicy Śląska. Katowice 2 marca przyciągają setki tysięcy fanów do Spodka oraz miliony widzów przed transmisje internetowe. Dlaczego to wydarzenie jest tak popularne i co to w ogóle jest IEM? Na te pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Reklamy

 

E-sport – co to jest?

Sport elektroniczny to forma rywalizacji, w której zawodnicy mierzą się ze sobą w gry komputerowe. Taka forma grania nazywana jest pro gamingiem. Początki e-sportu sięgają już 1972 roku. Wtedy to odbył się pierwszy turniej gier wideo. Uniwersytet Standforda zorganizował turniej w grę Spacewars. Przez wiele lat rozgrywki w gry elektroniczne przyciągały małą publikę, jednakże w dzisiejszych czasach e-sport może śmiało konkurować z innymi dyscyplinami sportowymi pod kątem popularności. Na całym świecie organizowane są turnieje, które stale śledzone są przez miliony ludzi. Do sukcesu profesjonalnych rozgrywek z pewnością przyczynił się rozwój branży gier, która to w roku 2016 była warta więcej od branży filmowej. Najpopularniejsze gry to Counter-Strike: Global Offensive, Dota 2, Starcraft II, World of Warcraft, Hearthstone, League of Legends oraz PLAYERUNKNOWN’S BATTLEGOURNDS. Ten ostatni tytuł każdego dnia przyciąga prawie 2,5 miliona graczy przed komputery.

Fenomen e-sportu w Polsce

Sport elektroniczny w Polsce staje się coraz bardziej popularny z każdym kolejnym rokiem. W naszym kraju organizowanych jest wiele nowych turniejów w wiele gier, takich jak CS:GO, Dota 2, League of Legends, Rocket League, PUBG oraz Starcraft II. Fanów e-sportu na pewno cieszy też fakt, że wiele firmy i korporacje chętniej sponsorują takie wydarzenia, dzięki czemu ta branża może prężnie się rozwijać. Najpopularniejszym turniejem w Polsce bez wątpienia jest IEM, który co roku odbywa się w stolicy Śląska. Katowicki Spodek przyciąga setki tysięcy widzów nie tylko z Polski, ale też z całego świata. Gracze, twórcy internetowi oraz fani z każdego zakątka globu przyjeżdżają do naszego kraju tylko po to, by móc na żywo oglądać zmagania profesjonalnych zawodników. Turniej w Katowicach transmitowany jest również w internecie. Transmisje na takich platformach jak np. Twitch.tv oglądane są przez miliony użytkowników. E-sport w Polsce stał się wyjątkowo popularny w 2014 roku, kiedy to drużyna z Polski, Virtus.pro, wygrała turniej typu major w Katowicach podczas IEM-u. Major to najwyższej klasy wydarzenie e-sportowe, dlatego też zwycięstwo podczas takich rozgrywek jest bardzo ważne dla drużyn.

Reklamy

Czym jest IEM?

We wcześniejszym akapicie wspomnieliśmy o najważniejszym turnieju w Polsce, czyli o Intel Extreme Masters. IEM to seria międzynarodowych turniejów odbywających się na całym świecie. Pierwsze wydarzenie Intela odbyło się w 2006 roku. Od 5 lat finały turnieju mają miejsce w katowickim Spodku. Ze względu na popularność wydarzenia oraz ilość ludzi odwiedzających Katowice postanowiono, że zawody będą odbywały się także w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Zeszłoroczny turniej do stolicy Śląska przyciągnął 173 tysiące osób, a przed ekrany komputerów – 46 milionów osób.

Podczas tegorocznego IEM-u gracze zmierzą się w CS:GO oraz Starcraft II. Pula nagród jest wysoka, bowiem wynosi prawie 3 miliony złotych (2 miliony w Counter Strike oraz 900 tysięcy złotych w Starcraft II).

Wstęp na teren IEM jest darmowy, jednakże ze względu na popularność wydarzenia spodziewać się można wielogodzinnych kolejek przed Spodkiem. Organizator mając to na uwadze przygotował specjalne bilety, które upoważniają do wejścia na IEM bez konieczności stania w kolejce (sprawdź – bilety na IEM 2018).

Polski akcent na IEM-ie

Bez wątpienia największą atrakcją IEM-u jest polska drużyna Virtus.pro. To dzięki niej e-sport stał się tak bardzo popularny w Polsce. Zawodnicy od kilkunastu lat poświęcają cały swój czas na to, by doskonalić swoje umiejętności w grze Counter Strike. Odnoszą oni mniejsze oraz większe sukcesy. Od wielu lat skład Virtusów pozostał niezmieniony, co jest perełką w e-sporcie. Wszystkie inne drużyny z każdym kolejnym turniejem zmieniają zawodników. Niestety zapowiedziane zostały pewnie zmiany w składzie VP, co wzbudziło wiele kontrowersji. Przypominamy – bieżący skład Virtusów to Neo, Snax, Byali, PashaBiceps oraz Taz. Ten ostatni zawodnik ma zostać zamieniony za gracza znanego pod pseudonimem Michu. Wszyscy fani ciekawi są jak ta zmiana wpłynie na wyniki zespołu.

Na uznanie zasługuje również polska publiczność, która uważana jest za najlepszą na całym świecie. To my jak nikt inny potrafimy wesprzeć swój zespół w złych i dobrych chwilach. Z tego powodu obecność na IEM 2018 jest wręcz obowiązkowa dla każdego miłośnika gier.

 

fot. mat. sponsora