Iza i Julia polecą do Moskwy

20 czerwca 2020 roku została opublikowana lista finalistów Międzynarodowego Festiwalu Języka Rosyjskiego – edycja 2020, organizowanego pod patronatem Prezydenta Federacji Rosyjskiej, Ministerstwa Edukacji i Nauki FR oraz Moskiewskiego Centrum Jakości Kształcenia.

Reklamy

 

Izabela Mrozowska i Julia Korneluk uzyskały tytuł finalisty. Wyjazd do Moskwy, gdzie odbędzie się drugi etap – rywalizacja w poszczególnych kategoriach o tytuł laureata, nastąpi po otwarciu wszystkich granic oraz ustabilizowaniu się sytuacji epidemiologicznej na świecie. Koszty związane z transportem oraz pobytem uczestników pokrywają organizatorzy czyli Federacja Rosyjska. Podziękowania za udział w festiwalu otrzymali także: Gabriela Jarosz, Marta Kuraszko, Paweł Jerzyna.

Coroczny Międzynarodowy Festiwal Języka Rosyjskiego to ogromne przedsięwzięcie, celem którego jest międzynarodowy dialog kształtujący kulturową akceptację i jedność wśród wielobarwnej różnorodności narodów na całym świecie. Język rosyjski jako obcy jest tym kluczem, który łączy, otwiera oraz sprzyja tolerancji i współpracy. Co roku do konkursu przystępuje młodzież od 12 do 18 lat w sześciu różnych kategoriach:

Znawcy języka rosyjskiego, historii i kultury Rosji, Twórczość teatralna i literatura piękna, Współczesna sztuka użytkowa i sztuka wizualna, Kino młodzieżowe i telewizja, Taniec, Twórczość wokalna lub chóralna.

Julia stratowała w kategorii pierwszej. Jej praca pod tytułem „Герой моего города” uzyskała niezbędną ilość punktów i została doceniona przez dr Tatianę Szorinę. Odwołanie się do historii naszego miasteczka nad Huczwą i pamięć o osobie Stepana Gajdarenki, który urodziły się tu, w malowniczym Hrubieszowie, a następnie został bohaterem II wojny światowej, dało uczennicy przepustkę do odbycia w najbliższym czasie podroży życia.

Iza natomiast wysłała na konkurs starannie przygotowane wideo, zatytułowane „Чехов всегда с нами”. Była to w ocenie dr Olgi Kliszyny świetna interpretacja i doskonała recytacja dzieła Antoniego Czechowa.

Przed uczennicami są jeszcze rzetelna praca i przygotowania do ostatniej prostej pod opieką p. Neonili Pawluk,chociaż, jak twierdzą zwyciężczynie – to nic trudnego! Lubią one język rosyjski, a nauka tego języka sprawia im ogromną przyjemność.

Życzymy powodzenia w Moskwie!

Opracowała: Neonila Pawluk

fot.: I LO Staszic