Jak chronić twarz dzięki maseczce ochronnej?

Maseczki antywirusowe zostały wprowadzone jako obowiązkowy środek ochronny mający ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Od kwietnia mierzymy się z restrykcjami rządowymi dotyczącymi wychodzenia z domu i obowiązku zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Wszystko wskazuje na to, że na normalność przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Z tego względu warto dowiedzieć się więcej na temat tego, jak stosować maseczki antywirusowe, by ich noszenie przyniosło zamierzone efekty.

 

Jak zakładać i zdejmować maseczki antywirusowe bawełniane w sposób bezpieczny?

Przed nałożeniem maseczki należy dokładnie umyć ręce. W obecnych warunkach nie wystarcza opłukanie dłoni pod wodą. Do mycia rąk należy podejść z dużą dokładnością i zastosować w tym celu mydło. Ręce myjemy przez 30 sekund wodą w temperaturze pokojowej, pocierając po kolei każdy palec oraz zewnętrzną i wewnętrzną część dłoni.

Dopiero wtedy możemy zabrać się za zakładanie maseczki antywirusowej. Troki wiążemy w taki sposób, by maska dokładnie zasłaniała brodę i nos. W innym przypadku nasze działanie będzie nieskuteczne.

Do zdejmowania bawełnianej maseczki antywirusowej należy podejść w odwrotnej kolejności. Maskę zdejmujemy, trzymając ją za troki. Na wierzchniej powierzchni maseczki mogą się bowiem znajdować przyniesione z zewnątrz drobnoustroje. Następnie maseczkę należy zdezynfekować, piorąc ją w odpowiedniej temperaturze. Po zdjęciu maski myjemy ręce zgodnie z instrukcją przedstawioną powyżej.

Czy maseczki antywirusowe chronią przed wirusem?

Powodem, dla którego rząd zdecydował się wprowadzić powszechny obowiązek noszenia maseczek była chęć ograniczenia możliwości zarażania innych przez osoby przechodzące chorobę Covid-19 bezobjawowo. Maseczka antywirusowa na Twojej twarzy nie chroni Ciebie, ale inne osoby w Twoim otoczeniu. Ty jesteś chroniony przez to, że wszyscy inni noszą maseczki. 

Dzieje się tak dlatego, że przepływ wydychanego powietrza zmienia się znacząco w wyniku założenia maseczki. Standardowo wydychane przez nas powietrze dociera na niewielką odległość. Jednak w wyniku kichnięcia czy kaszlnięcia zarazki mogą dostać się nawet do osoby oddalonej od nas o kilka metrów. Zasłanianie się łokciem pozwala jedynie większości drobnoustrojów pozostać na naszym ubraniu zamiast na dłoniach, skąd moglibyśmy przenieść je na otoczenie. Nie oznacza to jednak, że spora ich część nie przedostanie się dalej razem z impetem wydmuchu.

Osłaniając usta i nos maseczką antywirusową kilkukrotnie zmniejszasz zasięg oddechu. W ten sposób wszyscy możemy się chronić przed wymianą drobnoustrojów, których zdecydowanie nie chcemy mieć w swoim organizmie. Dzięki temu pandemia postępuje wolniej, dając naukowcom czas na opracowanie skutecznego leku i nie przeciążając nadmiernie polskiej służby zdrowia.

Na stronie AllBag znajdziecie maseczki antywirusowe czarne, które perfekcyjnie pasują do wszystkiego oraz maseczki antywirusowe białe idealne na nadchodzące, ciepłe miesiące. Na każdej z nich możecie zaprojektować własny nadruk lub skorzystać z przygotowanych przez nas propozycji.

 

(tekst i fot. mat. partnera)