Jak dbać o pokój alergika w sezonie grzewczym?

Alergicy narzekają na dwa okresy w ciągu roku: wczesną wiosnę, kiedy rośliny zaczynają pylić, oraz zimę, kiedy ciepło grzejników wysusza powietrze, podsycając objawy alergii na kurz czy roztocza. Charakterystyczny, alergiczny nieżyt nosa i spojówek, obfity, wodnisty wyciek z nosa, ból głowy, niewyspanie – to wtórne skutki reakcji alergicznej, która rozwija się przy długotrwałej ekspozycji alergenowej. Jako że mamy sezon grzewczy w pełni, warto przypomnieć sobie jakie istnieją sposoby na złagodzenie objawów alergii.

Reklamy

Sprzątanie środkami ekologicznymi

Utrzymanie czystości jest kluczowe jeśli chodzi o codzienną walkę z alergenami. Kurz to zdecydowanie jedna z najczęstszych przyczyn uczuleń. Pozbywanie się go nie jest jednak sprawą prostą, szczególnie, jeśli preferujemy sprzątanie na mokro. Układ odpornościowy często reaguje nadpobudliwie na niektóre substancje zawarte w detergentach i środkach do pielęgnacji różnych powierzchni: drewna, wyrobów skórzanych itp. Z tego powodu warto rozważyć używanie środków ekologicznych, pozbawionych substancji zapachowych i konserwujących, bo to właśnie tego rodzaju składniki uważane są za głównych winowajców tak zwanych skórnych wysypek kontaktowych. Jeżeli ekologiczne środki do czyszczenia są poza zasięgiem, czy to ze względu na ich słabą dostępność, czy ze względu na cenę, warto samemu skomponować mieszankę myjącą. Przyrządzenie własnych środków czyszczących, z jedynie takich składników, które nie będą dla nas uczuleniogenne, może wydawać się skomplikowane, jednak warto przekonać się i zrobić w tym kierunku pierwszy krok. W sieci znaleźć można wiele przepisów, z wyróżnieniem i opisem każdego składnika, tak aby rzeczywiście mieć możliwość wyeliminowania wszystkich alergenów i stworzyć indywidualny detergent idealny.

Częste odkurzanie

Z odsieczą dla alergika przychodzi też odkurzacz, równie pomocny w walce z alergenami, jak czyszczenie szmatką na mokro. Regularnie należy odkurzać wszelkie elementy wyposażenia, w które może wniknąć kurz, roztocza i zarodniki grzybów pleśni, a więc: dywany, chodniczki,tapicerowane kanapy, łóżka itp. Chwalone są przy tym wąskie ssawki, które są w stanie dotrzeć do równie wąskich szczelin, między siedziska kanapy, pod oparcie fotela i wiele innych, trudno dostępnych miejsc. Należy jednak mieć na uwadze, że nie każdy odkurzacz dobrze spisze się w swojej roli. Potrzebny jest taki, który nie wydmuchuje części zebranych nieczystości na zewnątrz. Idealne są więc sprzęty z antyalergicznym filtrem, np. odkurzacz Numatic HVR200, który posiada 3-stopniowy system filtracji, zatrzymując w sobie blisko 100% zanieczyszczeń drażniących drogi oddechowe alergików. 

Dobrze też, jeśli sprzęt nie pracuje zbyt głośno. W przypadku częstej eksploatacji urządzeń odkurzających, głośna praca odkurzacza może stać się uciążliwa dla innych osób, sąsiadów itd. Sprzęt Numatic gwarantuje komfortową pracę, która nie przeszkadza innym domownikom.

Nawilżanie i jonizowanie

Aby uniknąć dodatkowych, przykrych w odczuciu objawów, takich jak suchość skóry, śluzówek czy uporczywe kichanie, można zadbać o prawidłowe nawilżanie powietrza. Przesuszone działaniem kaloryferów środowisko domowe dobrze jest potraktować nawilżaczem z jonizatorem. Mgiełka pary wodnej jest świetnym antidotum na trudności w oddychaniu suchym powietrzem, a jonizator dodatkowo zadba o komfort oddychania, dzięki czemu poczujemy rześkość jak po burzy. Dzięki działaniu jonizatora, cząsteczki o ujemnym ładunku elektrycznym, które są wytwarzane, zaczną wpływać dobroczynnie na organizm, poprawią samopoczucie, a niekiedy mogą też przyczynić się do zmniejszenia objawów astmatycznych.

Kurz, sierść zwierząt, roztocza – to tak zwane alergeny całoroczne. Występują w środowisku domowym cały czas, bez względu na porę roku. Warto pamiętać o cyklicznym czyszczeniu i odkurzaniu, najlepiej z wykorzystaniem sprzętu specjalnie przeznaczonym dla alergików. Okres zimy zaś, kiedy w mieszkaniu rozkręcone są kaloryfery, potęguje objawy uczuleniowe, gdyż pomieszczenia są rzadziej wietrzone. Do objawów powodowanych przez alergeny dochodzą również te, spowodowane występowaniem suchego powietrza, brakiem dostatecznej wilgotności, niekorzystym jonizowaniem powietrza i wielu innych. Zdecydowanie warto pamiętać o solidnym nawilżaniu pokoi.

(tekst i fot. mat. partnera)