Jak dbać o swojego czworonożnego przyjaciela?

Jak dbać o swojego czworonożnego przyjaciela?

Czworonożny przyjaciel to wielka odpowiedzialność oraz ważny towarzysz. W wielu domach jest traktowany jak członek rodziny, a jego potrzeby są równie ważne co oczekiwania wszystkich innych. Oczywiście wymaga doskonałej jakości karmy, należy zadbać o jego ciało, czyścić zęby z kamienia nazębnego oraz pielęgnować sierść psa. Miłość do czworonożnego przyjaciela objawia się jednak przede wszystkim w tym, jak wspólnie spędzacie czas. Psy nie lubią samotności i dlatego trzeba pamiętać o spacerach, zabawie oraz odpowiednim wychowaniu.

Reklamy

Zdrowa i zadbana sierść psa

Wiele osób, szukając inspiracji i porad, jak zadbać właściwie o swojego czworonożnego przyjaciela, sięga po wiadomości z internetu. Tam pojawiają się takie zapytania: jak rozpoznać płeć kotka, czym karmić psa, jak rozpoznać choroby serca czy poradzić sobie z kleszczami. Opieka nad zwierzakiem to przecież szereg dylematów i warto pamiętać o tym, by w przypadku problemów kontaktować się z lekarzem weterynarii, bo niekoniecznie Google czy fora internetowe są dobrą bazą danych. Oczywiście w sieci znaleźć można profesjonalne blogi, które mogą rozwiać szereg wątpliwości związanych z doborem jedzenia czy środków pielęgnacyjnych, rozwijaniem umiejętności poprzez zabawę czy też sposobami radzenia sobie w trudnych sytuacjach takich jak gryzienie mebli, czy kapci przez szczeniaka https://pupilek.pl/pies/jak-oduczyc-szczeniaka-gryzienia/. Przydaje się również wiedza na temat specyfiki danej rasy, najczęściej występujących chorób czy alergii, tresury i higieny.

Co zrobić, by czworonożny przyjaciel był szczęśliwy?

Dla swojego psa czy kota oczywiście należy kupić najlepszej jakości karmę. Tak jak w przypadku ludzi jedzenie pełni kluczową rolę i od tego, czy dostarcza ono niezbędne składniki odżywcze, dodaje energii, zależy i zdrowie, i aktywność fizyczna psa. Producenci oferują szereg karm suchych i mokrych w różnych wariantach smakowych i przeznaczonych dla danych ras czy też zwierząt o określonych potrzebach, czy ograniczeniach. Niewątpliwie to ułatwia opiekę nad czworonożnym przyjacielem, a w przypadku wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem weterynarii. Dobra karma nie może zawierać sztucznych dodatków i konserwantów oraz powinna mieć w składzie jak najwięcej mięsa.

Zadbaj o potrzeby czworonożnego przyjaciela

Warto także zadbać o aktywność swojego pupila. To pozwala budować więzi, spędzać wspólnie czas, a także jest gwarancją zdrowia i odpowiedniej kondycji. Oczywiście zwierzęta też mają swoje predyspozycje i dlatego rodzaj aktywności zawsze należy podpisać do rasy i charakteru psa. Niektóre zwierzaki wymagają długich spacerów oraz potrzebują się wybiegać bez smyczy. Innym wystarczy spokojna przechadzka po parku. A jeszcze inne świetnie się nadają do tresury.

­

(tekst i fot. mat. partnera)