4 grudnia 2023

Jak dobrze mieć 20… (punktów)!

HrubieszówHrubieszów

Reklamy

Choć kasztany nie zamierzają kwitnąć, a do maja jeszcze kilka miesięcy, maturzysta już teraz powinien zacząć pracę nad przygotowaniem prezentacji na część ustną egzaminu maturalnego z języka polskiego.

***

Reklamy

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczniów – Zespół Szkół Nr 1 w Hrubieszowie (ul. Zamojska 18A) zadbał o to, aby uczniowie w czasie zajęć z języka polskiego mogli skorzystać z opracowań i różnorodnych słowników, które 13 listopada 2009 roku znalazły się tu dzięki uprzejmości Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu – Filia w Hrubieszowie (ul. Ciesielczuka 1).

Uczniowie mogli skorzystać z kilkudziesięciu podstawowych publikacji niezbędnych do przygotowania prezentacji, w tym m. in.: słowników dotyczących motywów i bohaterów literackich, opracowań naukowych i czasopisma „Cogito”.

Zajęcia „Zapoznanie maturzystów z ofertą edukacyjną Biblioteki Pedagogicznej w Hrubieszowie” poprowadziła p. Agnieszka Zyśk – nauczyciel bibliotekarz z tamtejszej biblioteki.

Projekt (na razie zaproponowany w dwóch klasach maturalnych), to również promocja biblioteki, która uczniom, studentom i nauczycielom oferuje szereg ciekawych czasopism i książek z wielu dziedzin.

Mamy nadzieję na dalszą współpracę w tym zakresie i kolejne zajęcia dla pozostałych klas maturalnych.

Zainteresowanych odsyłamy do zapoznania się z zasobami biblioteki.

***

Warto chyba przy tej okazji przypomnieć, jak wygląda egzamin.

Część ustna egzaminu maturalnego z języka polskiego trwa około 25 minut. Uczeń przedstawia pracę na wybrany przez siebie temat. Prezentacja treści powinna zająć mniej więcej 15 minut, a rozmowa z egzaminatorem (uczeń odpowiada na pytania ściśle związane z tematem, który wybrał już we wrześniu) około 10 minut. Maturzysta obiera tezę i na podstawie zgromadzonej bibliografii (lektury i opracowania krytyczno-literackie) przedstawia argumenty, a następnie wnioski. Całość powinna być spójna, uporządkowana i poprawna pod względem merytorycznym oraz językowym.

Egzamin ten sprawdza przede wszystkim umiejętność komunikacji werbalnej i umiejętność organizowania warsztatu pracy. Uczeń może otrzymać maksymalnie 20 punktów.

***

tekst:
ZS nr 1 w Hrubieszowie

_________________________________________________

zobacz zdjęcia »
_________________________________________________

Hrubieszow LubieHrubie 2009