Jak działa kancelaria adwokacka?

Z pojęciem kancelaria adwokacka spotkał się chyba każdy. Spotkały się z nim nie tylko osoby szukające pomocy prawnej, ale również te, które pomocy prawnej nie potrzebują. O niosących pomoc adwokatach słyszymy w mediach, czytamy w gazecie, ale nie tylko. Bardzo często rozmawiamy o nich ze znajomymi lub rodziną, która takowego wsparcia potrzebuje. Jak działa kancelaria adwokacka i czym adwokat różni się od radcy prawnego? Przeczytaj poradnik!

Reklamy

Jakiej pomocy prawnej możemy oczekiwać w kancelarii adwokackiej?

Choć zawód adwokata kojarzy nam się głównie z zaciekłymi sprawami sądowymi, w obecności grona świadków, to jego praca nie polega jedynie na tej funkcji. Wizyta w kancelarii adwokackiej i pomoc specjalisty może również prowadzić do porozumienia i uzyskania polubownego zakończenia sprawy, zanim wniosek do sądu zostanie złożony. Bez względu na to, w jakim mieście mieszkasz, z pewnością znajdziesz renomowaną kancelarię adwokacką w swojej okolicy. Przykładowo jeżeli jesteś z Lublina, specjalistycznej porady udzieli Ci adwokat w Lublinie, jeżeli z Krakowa, najszybciej będzie poszukać pomocy właśnie w tym mieście. Nie jest jednak powiedziane, że powinieneś zawężać teren poszukiwania, gdyż możliwości są ogromne.

A kancelariach adwokackich pracują specjaliści, posiadający uprawnienia z zakresu wielu dziedzin prawa. Dzięki temu możemy w nich znaleźć pomoc z zakresu prawa karnego, cywilnego, rodzinnego, administracyjnego, gospodarczego i innych. Dzięki swoim uprawnieniom adwokat może reprezentować swojego klienta przed sądami różnych instancji i udzielać mu wszystkich niezbędnych porad w celu rozwiązania sprawy. Profesjonalna kancelaria adwokacka zadba o kompleksową obsługę, udzielając trafnej opinii i porady z racji wykonywania zawodu. Wysoka jakość usług, jaką zapewniają kancelarie prawne, wynika z zasad etyki zawodu adwokata.

Wszechstronna oferta kancelarii adwokackich

Można śmiało powiedzieć, że z jakimkolwiek problemem natury prawnej byśmy się nie spotkali, kancelaria prawna pomoże nam go rozwiązać, doprowadzając do końca. Doświadczenie i praktyka, jaką posiada adwokat, pozwala na odpowiednie podjęcie działań i zaplanowanie kolejnych ich etapów, bez względu na to, czy oczekujemy pomocy w sprawie rodzinnej, karnej czy gospodarczej.

Czym zatem dokładnie zajmuje się adwokat?

Adwokat sprawuje pomoc prawną zakresu prawa w kwestii następujących prac:

  • sporządzanie opinii prawnej,
  • opracowanie projektów aktów prawnych,
  • pomocy prawnej,
  • reprezentowanie przed sądem różnych instancji,
  • tworzenie statutów, umów, a także innych dokumentów posiadających charakter prawny.

W kancelarii adwokackiej możemy spotkać się z ograniczeniami, gdzie specjaliści ograniczają się do pomocy dla osób fizycznych lub jedynie prawnych. Jeżeli chodzi o pomoc adwokacką dla osób fizycznych, zadaniem adwokata jest reprezentowanie klienta w sądzie podczas trwającego procesu, na mocy pełnomocnictwa w sprawie. Natomiast obsługa prawna obejmuje reprezentowanie z zakresu prawa handlowego, administracyjnego i handlowego.

adwokat

Adwokat, radca prawny a prawnik – Jakie są różnice

Tytuły adwokat, bądź radca prawny posiadają osoby, które ukończyły 5-letnie studia prawnicze, oraz trwającą 3 lata aplikację adwokacką, bądź radcowską, które prowadzone są przez samorządy zawodowe. Dodatkowo osoba ubiegająca się o taki tytuł musi zdać egzamin przeprowadzany przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Zawód adwokata reguluje prawo o adwokaturze. W ramach świadczonych usług adwokat udziela pomocy prawnej, porad prawnych, sporządza opinie, opracowuje projekty aktów prawnych oraz zajmuje się reprezentowaniem klientów przed sądem.

Natomiast zawód radców prawnych reguluje ustawa o radcach prawnych. Osoba świadcząca zawód radcy prawnego zajmuje się podobnie jak adwokata, polega na udzielaniu porad i konsultacji prawnych, sporządzaniu opinii, opracowywaniu projektów aktów prawnych, oraz występowaniu przed urzędami lub sądami w charakterze obrońcy, lub pełnomocnika.

Fundamentalną różnicą oddzielającą radców prawnych od adwokatów jest fakt, iż radcowie prawni mogą zostać zatrudnieni na stałą umowę o pracę, natomiast adwokaci umowy takiej nie mogą zawierać, gdyż osoba taka nie może wykonywać zawodu, jeżeli pozostaje w stosunku pracy.

Na sali sądowej, adwokata od radcy prawnego odróżnimy po kolorze żabotu. Adwokat nosi kolor zielony, natomiast radca prawny niebieski. Ogólnie jednak wykonywanie zawodu radcy prawnego i adwokata nie różni się znacząco.

­

(tekst i fot. mat. partnera)