Jak inwestować, aby osiągnąć założone cele?

To pytanie zadajemy sobie wszyscy. Jak inwestować, aby osiągać wymarzone zyski? Jak chronić się przed stratami? Jaki rodzaj funduszy inwestycyjnych wybrać? Jak osiągać zamierzone cele i nie wpaść w pułapkę łatwych i szybkich zysków?

Reklamy

 

Czego unikać?

Przede wszystkim łatwiej stwierdzić, których funduszy powinniśmy unikać za wszelką cenę. Chodzi o takie fundusze, które zachęcają do inwestowania w akcje spółek „celebryckich”. Te bowiem mają skłonność nie tylko do dramatycznych spadków, ale bardzo często okazują się wydmuszką lub sposobem na zwyczajne wyłudzenie pieniędzy.

„Spółki celebryckie”

Spółki „celebryckie” charakteryzują się tym, że oferują wysokie zarobki, w krótkim czasie i to bez ryzyka. Jeśli trafiłeś na taki fundusz, zastanów się jeszcze raz. Poszukaj informacji w internecie i prasie – lub zapytaj eksperta swojego Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Perspektywa może być kusząca, ale możliwość straty jest jak najbardziej realna.

O czym warto pamiętać?

Ponadto musimy pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach. Przede wszystkich inwestycje to domena rozumu – nie emocji. Jeśli zamierzasz inwestować w fundusze inwestycyjne, nie wolno ci się kierować uczuciami. To prosta droga do straty pieniędzy. Każdy twój ruch powinien być zaprojektowany i zaplanowany ze spokojem i przy wsparciu „chłodnego” umysłu. Emocje to bardzo zły doradca, a jego rady z reguły prowadzą jedynie do problemów.

Fundusze inwestycyjne

Przed wyborem odpowiedniego funduszu inwestycyjnego znajdź odpowiedź na pytanie, po co inwestujesz. Jaki jest twój cel? Co chcesz osiągnąć? Na co zbierasz pieniądze? Konieczne jest również wybranie czasu, w którym chcemy osiągnąć swój cel. Ciągnące się w nieskończoność inwestycje zawsze, prędzej czy później, kończą się stratą pieniędzy. Z reguły są to straty wysokie i trudne do odrobienia.

Jaki masz cel?

Czy zbierasz na nowe auto na wiosnę? A może chcesz za cztery lata kupić nowy dom? W przyszłe wakacje chcesz jechać z rodziną na wymarzony urlop? To właśnie twoje cele. Jeśli będziesz je znać, łatwiej uda ci się dobrze dopasować fundusz, w których zainwestujesz. Swoje oczekiwania możesz też przedstawić ekspertowi z TFI, który z pewnością podpowie, co powinno cię zainteresować.

To jak inwestować?

Przede wszystkim z głową. I ostrożnie! Nim zdecydujesz się kupić jednostki uczestnictwa, spędź przynajmniej kilka dni przed komputerem i dokonaj analizy funduszy. Wpisz w wyszukiwarkę frazę „fundusze inwestycyjne” i dowiedz się o nich wszystkiego, co potrafisz znaleźć. A potem skontaktuj się z doradcą wybranego TFI i on dodatkowo  uzupełni Twoją wiedzę. Dopiero tak „uzbrojony” w wiedzę dokonaj ostatecznego wyboru

 

(tekst i fot. mat. sponsora)