25 kwietnia 2024

Jak korzystnie wziąć kredyt na samochód? Podpowiadamy

To postanowione – chcesz kupić nowe auto, które zamierzasz sfinansować kredytem. Zanim zdecydujesz się na przypadkową ofertę, poznaj kilka cennych wskazówek. Dzięki temu zobowiązanie finansowe zaciągniesz na korzystnych warunkach najbardziej zbliżonych do swoich potrzeb i oczekiwań. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Kredyt to często wybierana opcja. Korzystając ze wsparcia oferowanego przez bank, nie trzeba angażować wszystkich swoich oszczędności. Pozwala to zachować płynność finansową, a spłata zobowiązania w miesięcznych ratach nie obciąża nadmiernego domowego budżetu. Aby jednak kredyt na samochód był korzystny, trzeba poświęcić choćby chwilę na przeanalizowanie dostępnych możliwości.

Podstawa to porównanie ofert

Czy masz świadomość, że różnice w kosztach kredytów samochodowych mogą wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych w skali roku? Jeśli zdecydujesz się na przypadkową ofertę, istnieje spore prawdopodobieństwo, że przepłacisz. Możesz tego uniknąć, analizując konkretne kredyty samochodowe.

  • Wysokość wkładu własnego

Wysokość wkładu własnego musisz dopasować do swojej sytuacji finansowej. Im kwota będzie niższa, tym mniejsze obciążenie domowego budżetu. Jednak z drugiej strony może oznaczać to większe miesięczne raty.

  • Wysokość rat

Wysokość rat to niezwykle ważna kwestia, ponieważ będziesz je opłacać każdego miesiąca. I one powinny być dostosowane do możliwości finansowych.

Chcąc płacić mniej, możesz wziąć pod uwagę kredyt na samochód z niższą miesięczną ratą – tzw. kredyt TCM (kredyt z cykliczną wymianą pojazdów). Jego przykładem jest Kredyt SMARTPLAN na nowe samochody dostępny w ofercie Toyota Banku (RRSO 8,41%). Dzięki niemu raty mogą być niższe nawet o 40% w porównaniu ze standardowym kredytem. To zasługa raty balonowej spłacanej na koniec okresu kredytowania – możesz ją uregulować, sprzedając użytkowany pojazd dealerowi. Pozyskane pieniądze przeznaczysz nie tylko na ratę balonową, ale również wkład własny kolejnego samochodu.

  • Wartość RRSO

Nie oprocentowanie, a rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) to parametr informujący o całkowitych kosztach kredytu. Im niższa, tym korzystniejszy może być kredyt na samochód.

Atrakcyjne kredyty to produkty z RRSO na poziomie 8-10% w skali roku.

Uwzględnij wymagane formalności

Pamiętaj, że różne mogą być zasady ubiegania się o kredyt samochodowy. Dlatego warto sprawdzić, z jakimi formalnościami wiąże się konkretna forma wsparcia finansowego.

Niektóre banki wymagają zaświadczenia o wysokości zarobków, a innym wystarczy wyłącznie oświadczenie o dochodach. Niemałe znaczenie ma także kwestia zdolności kredytowej i historii kredytowej w odniesieniu do zobowiązań finansowych z przeszłości.

(tekst i fot. mat. sponsora)