Jak latać dronem? Poradnik dla początkujących

Drony zyskały sobie nie małą popularność. Obecnie są marzeniem zarówno nastolatków jak i też dorosłych miłośników elektronicznych gadżetów. Rozpoczęcie przygody z dronem, może jednak być o wiele trudniejsze, niż to sobie wyobrażaliśmy. Wolne podróżowanie po niebie, wymaga bowiem odpowiednich umiejętności i dokładnego zapoznania się z własnym sprzętem. Jeśli masz już swojego drona, to przeczytaj koniecznie jak przygotować się do pierwszego lotu.

Reklamy

Dobrze zapoznaj się ze swoim dronem

Wielu początkujących droniarzy, praktycznie nie zwraca uwagi na ten punk i chcą rozpocząć pierwszy lot, zaraz po wyciągnięciu urządzenia z pudełka. Pośpiech jednak nie jest wskazany. Daj sobie odrobinę czasu na zapoznanie się ze swoim sprzętem. Po pierwsze sprawdź dokładnie ustawienia sterujące, a także poznaj wydajność akumulatora. Istotne jest, by latać dronem przede wszystkim bezpiecznie, wobec tego warto zapoznać się z zasadami lotów dronów w okolicy, w której mieszkasz. Jeśli nigdy nie latałeś dronem, mogłeś skusić się na drony dla początkujących, które same w sobie nie są zbytnio zaawansowane. Jednak nawet taki urządzenia wymagają przygotowania, a praktyka czyni mistrza. Musisz wiedzieć, że niektóre drony jak np. dron Syma X20 posiadają odpowiednie tryby, by umożliwić ci szybką i bezpieczną naukę latania. Niektóre modele są także wyposażone w tryby dla amatorów, które ograniczą prędkość i wysokość lotu.

Czy wiesz jak kontrolować drona?

Wiele dronów, które możesz dostać na rynku jak np. dron JJRC H8 czy dron SYMA X26, posiadają standardowe układy sterowania. Oznacza to, że do dyspozycji będziesz miał zarówno drążki jak i przyciski. Pamiętaj, że w zależności od modelu, mogą się one różnić zarówno wielkością jak i kształtem, jednak zastosowany układ zazwyczaj będzie taki sam. Zacznijmy więc od podstaw, kontroli drona:

Reklamy

 • pchnięcie lewego drążka w górę- dron leci do góry
 • pchnięcie lewego drążka w dół- analogicznie spowoduje zejście drona w dół
 • naciśniecie lewego drążka w lewo lub w prawo- da ci możliwość obrócenia dronem w odpowiednią stronę

Skoro poznałeś już funkcje lewego drążka, przyszedł czas na stronę prawą, która odpowiada z kierunek ruchu drona:

 • naciśnięcie prawego drążka w górę- sprawia, że urządzenie porusza się do przodu
 • naciśnięcie prawego drążka w dół- sprawi, że dron zacznie lecieć do tyłu
 • naciśnięcie prawego drążka w lewo lub prawo- sprawia, że w tych kierunkach będzie się poruszać twój dron

Nie sposób pominąć przycisków, które umożliwią ci sterowanie kamerą. Dzięki nim możesz także nagrywać filmy i robić zdjęcia, a także pochylać lub odchylać aparat. W wielu modelach dronów, układ sterowania jest intuicyjny, a jego opanowanie nie powinno zabrać ci dużo czasu. Zapamiętaj jedynie, która strona drona jest przednia, a która tylna. Dużym ułatwieniem, będzie włączenie trybu GPS podczas lotu. Wówczas nawet jeśli zatrzymasz drążki, dron utrzyma swoją pozycję.

Znajdź bezpieczne miejsce, by ćwiczyć latanie

Jeśli opanowałeś już sterowanie w teorii, przyszedł czas na praktykę. Musisz więc znaleźć bezpieczne miejsce, w którym możesz ćwiczyć latanie. Dokładnie przeanalizuj otoczenie, by po rozpoczęciu lotu nie spotkały cię żadne niespodzianki. Weź pod uwagę ustawienie drzew i budynków, a także linie energetyczne. Ze względów bezpieczeństwa, sprawdź czy w okolicy nie ma żadnego lotniska. Jeśli znasz zasady lotów, nawet dron dla początkujących da ci mnóstwo satysfakcji i możliwości. Kolejne, co należy wziąć pod uwagę to warunki pogodowe. Silny wiatr czy opady, mogą skutecznie zakłócić ci lot, wobec tego, warto przenieść swoje praktyki, na spokojniejszy dzień. Musisz wiedzieć, że żadne urządzenie elektroniczne, nie zareaguje dobrze na deszcz, a dodatkowo może on utrudnić przesyłanie sygnałów.

Szybki check in przed lotem

Zanim wyruszysz na lot swoim dronem, przedstawiamy listę kontrolą, z którą koniecznie musisz się zapoznać:

 • oceń stań drona i sprawdź czy nie ma śladów zużycia śmigieł
 • sprawdź zasady lotów na obszarze, na którym planujesz podniebną podróż
 • miej wystarczająco naładowane baterie
 • sprawdź podłączenie urządzeń
 • jeśli chcesz robić zdjęcia, upewnij się, że w dronie jest karta pamięci

Czas na start!

Skoro zapoznałeś się już z większością zasad i opanowałeś układ sterowania, czas zatem na pierwszy start. Upewnij się jedynie, że przestrzeń jest wystarczająco duża, co umożliwi ci lot kontrolowany. Kolejno, sprawdź czy twój dron jest odpowiednio przygotowany do lotu i włącz jego zasilanie, obserwując cały czas poziom baterii i ustawienia urządzenia. Jeśli wszystko się zgadza, zatwierdź ustawienia i zwiększ przepustnicę, by dron mógł się wznieść w górę- o kilka stóp. Stale monitoruj wydajność baterii i ustaw drona w pobliżu miejsca startu. Jeśli nic nie stoi na przeszkodzie, powoli zacznij zwiększać wysokość jego lotu. Pamiętaj, by zapewnić sobie odpowiednio duża czasu na lądowanie, jeśli pojawią się nieprzewidziane sytuacje jak np. wyczerpywanie się akumulatora. By wylądować powoli przenieś drona w kierunku wyznaczonego miejsca, jednocześnie zmniejszając jego prędkość. Pamiętaj, że zasilanie możesz odłączyć tylko wtedy, kiedy śmigła już się nie ruszają, a silnik się zatrzymał.

Latanie dronem, nawet dla początkujących może być świetną rozrywką. Nie mniej jednak, sterowanie nim wymaga odpowiedniego przygotowania, a przede wszystkim praktyki. Nie zrażaj się więc, jeśli na początku nie wszystko pójdzie zgodnie z planem. Im więcej będziesz ćwiczył, tym szybciej dojdziesz do perfekcji.

Partnerem artykułu jest Droniki.pl – sklep internetowy z dronami

(tekst i fot. mat. partnera)