Jak naprawić spuchnięte, wybrzuszone panele – sprawdzone rady

Pomimo ciekawego, eleganckiego wyglądu, łatwego montażu oraz dość niskiej ceny, panele mają jedną wadę – są mało odporne na zalanie wodą. Po takim kontakcie puchną, a w miejscach zalania pojawia się wybrzuszenie. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym można zminimalizować skutki związane z ich zalaniem. Sprawdź, jak odratować zalane panele i pozbyć się wybrzuszeń.

Przede wszystkim osusz panele

Gdy na panelach pojawiło się zbyt dużo wody, np. z powodu nieodpowiedniego mycia podłogi czy nieopacznie zostawionego otwartego okna, przez które napadało, w pierwszym kroku, należy zadbać o to, by jak najszybciej wysuszyć takie panele. Niestety, czasem, nim zorientujesz się, że panele są zalane, te zdążą już napuchnąć. W takim wypadku, podobnie jak we wcześniej opisanej sytuacji, panele należy szybko osuszyć. Być może po dokładnym wysuszeniu panele się obkurczą i wrócą do swojej pierwotnej postaci. Do wysuszenia paneli użyj ręczników papierowych.

Wykorzystaj książki

Być może brzmi to absurdalnie, ale właśnie książki mogą uratować wybrzuszone panele. W jaki sposób? Otóż, po tym, jak dokładnie wysuszysz panele, a wybrzuszenie nadal pozostanie, możesz położyć na nich coś ciężkiego. Tutaj idealnie sprawdzą się książki. Będą one stanowić odpowiednie obciążenie i być może dzięki ich zastosowaniu panele będą wyglądać lepiej. Pamiętaj, by uprzednio podłoga dokładnie wyschła. Obciążenie zastosuj dopiero po kilku dniach od wytarcia podłogi ręcznikiem papierowym czy też innym materiałem.

Zaprasuj wybrzuszenie

Niekiedy może się zdarzyć, że w jadalni, w której masz panele, rozlejesz coś na podłogę i długo tego nie zauważysz – możesz wówczas postawić na aranżację tego miejsca i zasłonić go kwiatkiem. Innym rozwiązaniem, by pozbyć się powstałych w wyniku zamoczenia wybrzuszeń, jest ich zaprasowanie. Oczywiście, wcześniej musisz dokładnie wytrzeć podłogę. Następnie tam, gdzie pozostało wybrzuszenie, połóż bawełnianą tkaninę. Może to być zwykła szmatka, ale również ręcznik. Jeżeli wybierasz bardzo cienki materiał, jak np. prześcieradło, pamiętaj o tym, by złożyć go kilkukrotnie. Żelazko ustaw na średnią moc i przyłóż do tkaniny. Zaprasuj. Sprawdź efekty. Niestety, jeżeli to rozwiązanie nic nie dało, może być konieczna wymiana paneli.

Działaj profilaktycznie

Zalane, wybrzuszone panele należy wymienić, ponieważ w spuchniętych miejscach może rozwinąć się grzyb lub pleśń. Zanim jednak dojdzie do zalania, można zadziałać profilaktycznie. W przestrzeniach szczególnie narażonych na puchnięcie można nałożyć specjalny olej lub wosk do konserwacji paneli. Dzięki zastosowaniu takich środków panele będą o wiele bardziej odporne na zniszczenie. Warto więc mieć w domu tego typu płyny. Nikt z nas nie może przecież przewidzieć, czy któregoś dnia po prostu nie dojdzie do zalania paneli. Wystarczy, że w domu zepsuje się kaloryfer i zaleje podłogę.

Szukasz ciekawych aranżacji podłogi w jadalni? Odwiedź portal AboutDecor, gdzie poznasz wiele gotowych pomysłów, które możesz wykorzystać w swoim domu.

Pamiętaj, że nawet wówczas, gdy nie zareagujesz odpowiednio szybko po zalaniu podłogi i na Twoich panelach pojawią się wybrzuszenia, masz jeszcze możliwość ich uratowania. Skorzystaj z zaproponowanych rozwiązań, takich jak obciążenie paneli, np. książkami czy też zaprasowanie paneli. Możesz także korzystać z działań prewencyjnych i odpowiednio zabezpieczać podłogę, stosując do tego środki do konserwacji paneli. Mamy nadzieję, że dzięki tym wskazówkom pozbędziesz się brzydkich wybrzuszeń, a Twoje panele będą znowu prezentować się ładnie.

­

(tekst i fot. mat. partnera)