Jak nauczyć się robić dobre zdjęcia smartfonem?

Czy chcesz nauczyć się robić świetne zdjęcia smartfonem i tworzyć treści na poziomie swoich ulubionych influencerów? Jeżeli obawiasz się pogubić we wszystkich niuansach fotografii mobilnej i myślisz, że tylko z profesjonalnym aparatem możesz uzyskać odpowiedni efekt, przeczytaj nasz artykuł. Dowiesz się z niego, jak robić dobre zdjęcia za pomocą smartfona i z pewnością poprawisz swoje umiejętności fotograficzne.

Reklamy

Dlaczego warto fotografować smartfonem?

Główną zaletą fotografowania smartfonem jest to, że nie przegapisz ciekawych ujęć i szybko podniesiesz swoje umiejętności fotografowania, ponieważ Twój smartfon jest zawsze pod ręką. Nie musisz kupować drogiego sprzętu, aby zacząć robić świetne zdjęcia. Na początku trudno jest zrozumieć wszystkie funkcje i ustawienia standardowego aparatu, czy to lustrzanki, czy bezlusterkowiec. To główny powód, dla którego początkujący rezygnują z fotografii i zapominają o drogim sprzęcie. Dlatego świetnym sposobem na rozpoczęcie przygody z fotografią jest robienie zdjęć smartfonem. Ustawienia aparatu w smartfonie są zbliżone do podstawowych funkcjonalności profesjonalnego sprzętu. Jednak nauka pracy z ekspozycją, czułością ISO i szybkością migawki jest znacznie łatwiejsza, gdy używasz telefonu.

Nie poddawaj się tylko z tego powodu, że uważasz, iż Twój model smartfona ma zbyt słaby aparat, aby tworzyć treści przyciągające uwagę widzów. Ilość aparatów i liczba megapikseli to w większości sztuczka marketingowa, mająca na celu sprzedać smartfon w wyższej cenie. Zwróć uwagę na parametry aparatu, takie jak przysłona obiektywu i rozmiar przetwornika obrazu. Pamiętaj, możesz robić niezapomniane zdjęcia smartfonem bez zaawansowanych funkcji aparatu. 

Podstawowe zasady fotografii mobilnej.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady, które powinniśmy przestrzegać podczas fotografowania smartfonem.

  • Przed zrobieniem pierwszego zdjęcia przetrzyj obiektyw aparatu szmatką. Smartfon często trzymamy w kieszeni lub torebce, co sprawia, że obiektyw łatwo może ulec zabrudzeniu. Przez to nawet najlepsze ujęcie, w które włożyliśmy dużo wysiłku, okaże się nieudane.
  • Zwróć uwagę na ułożenie rąk podczas fotografowania. Jeżeli chcesz, aby zdjęcie było ostre i nie pojawiały się na nim rozmyte obszary, trzymaj łokcie przyciśnięte do ciała i pozostań nieruchomo, podczas naciskania migawki. 
  • Rób dużo zdjęć. Pamięć smartfona jest w stanie przechowywać tysiące zdjęć, ponadto możemy pliki zdjęcia w chmurze, takiej jak np. Dropbox, czy Google drive. Dlatego nie bój się robić serii zdjęć: w ten sposób zwiększasz szansę na uchwycenie „magicznego” momentu. Ponadto stała praktyka fotograficzna zwiększa Twoje umiejętności.
  • Stosuj zasadę trójpodziału. Zasada trójpodziału polega na podziale obrazu na dziewięć równych prostokątów. Włącz siatkę w ustawieniach aparatu, a zostanie ona wyświetlona na ekranie podczas fotografowania. Twoim zadaniem jest umieszczenie głównego tematu zdjęcia bliżej linii granicznych, a nie wewnątrz centralnego prostokąta. Dzięki temu uzyskasz interesującą kompozycję, która skieruje wzrok widza we właściwym kierunku i odpowiednio wyeksponuje temat fotografii. 
  • Nie używaj zoomu, można z powodzeniem stwierdzić, że powyższa funkcja, to tabu w fotografii mobilnej. Przybliżanie obiektów w ten sposób z reguły zmniejsza wyrazistość zdjęcia i psuje każde ujęcie. Taka fotka z pewnością nie będzie nadawała się do publikacji.
  • Dostosuj ekspozycję i ostrość. Ekspozycja to ilość światła, która pada na czujnik aparatu. Aby uzyskać zrównoważone ujęcie, skoncentruj się na głównym obiekcie na zdjęciu. Następnie przesuń suwak ekspozycji w górę, aby zwiększyć ilość światła, lub w dół, aby przyciemnić obraz. 
  • Pracuj z różnymi źródłami światła. Kluczowym składnikiem fotografii jest światło. Aby tworzyć atrakcyjne zdjęcia, naucz się z nim pracować. Urzekające ujęcia uzyskuje się zarówno w naturalnym świetle, jak i przy użyciu sztucznych źródeł oświetlenia. Pamiętaj, praca ze światłem to esencja robienia dobrych zdjęć.

Dobrze wykonane zdjęcie za pomocą smartfona nie tylko nadaje się do publikacji w internecie. Fotografie takie możemy także wywołać w ulubionym fotolabie, np. tutaj: https://www.fotocentrum.eu/. Dobrej jakości zdjęcia nadają się nie tylko do utrwalenia w standardowych formatach, takich jak 10 × 13 i 10 × 15 możemy także skorzystać z większych rozmiarów zdjęć drukowanych na specjalnym papierze jedwabistym. Takie fotografie są nie tylko doskonałą pamiątką, ale także mogą stanowić interesującą ozdobą każdego pomieszczenia.

­

(tekst i fot. mat. partnera)