Jak nauczyć się tworzyć profesjonalne strony internetowe?

Strona internetowa jest podstawą każdej firmy, agencji. Tak na naprawdę jest wizytówką i potrafi przyciągnąć uwagę nie jednej osoby. Warto pamiętać, aby strona była przejrzysta, uporządkowana i nieprzesadzona. Każdy z Nas może zająć się tworzeniem stron internetowych. Wystarczy tylko trochę cierpliwości, nauki i zaangażowania, a sukces gwarantowany! A prawie wszystkie materiały potrzebne do nauki znajdziesz w internecie!

Reklamy

 

W takim razie od czego zacząć?

Na początek swojej przygody warto wyposażyć się w edytor tekstu. Wiadomo każdy ma na swoim komputerze notatnik i tak naprawdę jedynie on jest potrzebny do tworzenia stron internetowych. Każdy z Nas powinien zacząć swoją naukę z prostym notatnikiem, bo właśnie dzięki niemu najszybciej przyswoimy wiedzę. Niestety, z czasem pisanie stanie się monotonne, dlatego warto wybrać jeden z  bardziej zaawansowanych edytorów, na przykład Sublime Text lub Brackets. Na początek oprócz zwykłego notatnika możesz skorzystać z Notepada++.

Naukę należy zacząć od podstaw tworzenia stron, czyli HTML (HyperText Markup Language). To właśnie na nim opiera się każda strona internetowa, proste znaki, bądź słowa zawarte między znacznikami „

Na czym skupić się później?

Po dobrym opanowaniu HTML, nasza strona internetowa potrzebuje pięknego wyglądu. To właśnie my musimy o to piękno zadbać, dzięki kaskadowym arkuszom stylów CSS. Są one dopełnieniem HTML i musisz poznać je również dobrze jak poprzedni język. CSS służy do nadania wyglądu swojej strony internetowej. Każda strona, czy firmowa, czy też prosta wizytówka, musi być uporządkowana i przejrzysta. Jej ułożenie i kolory muszą być starannie dobrane, aby potrafiły przykuć naszą uwagę do siebie. Po opanowaniu HTML oraz CSS możemy przejść dalej do tworzenia bardziej zaawansowanych stron internetowych. Ale zanim wybierzesz się dalej, pamiętaj, że musisz biegle posługiwać się HTML oraz CSS i potrafić tworzyć proste strony internetowe! W innym przypadku nie poradzisz sobie, no chyba, że jesteś geniuszem.

Skrypty

Do czego służą skrypty? Służą one między innymi do kontaktowania się z użytkownikiem oraz ułatwiają korzystanie ze strony. Przykładem jest wyszukiwarka w sklepie internetowym. Minęłoby trochę czasu przy szukaniu swoich wymarzonych butów bez znanej możliwości „szukaj”? I tutaj pojawia się skrypt, który po wpisaniu konkretnej frazy, wyświetli w oknie przeglądarki wybrany przez użytkownika produkt.

Wyżej opisane języki nauczysz się do perfekcji w dwa tygodnie, a może nawet krócej. Teraz czas na coś bardziej zaawansowanego – tworzenie skryptów. I niestety tutaj trzeba zatrzymać się na dłużej. Nauka tworzenia skryptów jest czasochłonna i bardzo trudna. Nie każdy poradzi sobie z ich konstrukcją. Dzięki praktykowaniu możemy nauczyć się wiele, lecz praktyka musi potrwać minimum kilka miesięcy…

Przyszedł czas na wybranie języka skryptowego, w którym będziemy tworzyć nasze skrypty. Najbardziej popularnymi z nich są JavaScript oraz PHP. Zdanie jest podzielone, który z nich jest lepszy i łatwiejszy do nauki. PHP jest językiem starszym, ale nadal używanym przez programistów. Tutaj wybór należy do Ciebie. Na każdego z nich będziesz musiał poświęcić dużo czasu, bo nie są one łatwe do nauki. Oczywiście najlepiej nauczyć się dwóch języków, bo niestety będą momenty gdzie jeden to za mało. Po wyborze języka przychodzi czas na naukę. Tutaj jedynie praktyka i trening pozwoli osiągnąć sukces. Języki skryptowe są bardzo obszerne i rozbudowane, lecz jeśli chcemy tworzyć zaawansowane strony internetowe koniecznie musimy posiadać znajomość języków skryptowych. 

Zaawansowane strony internetowe nie obędą się bez baz danych…

Bazy danych służą do przechowywania treści. Znajdują się w nich użytkownicy zarejestrowani na stronie, hasła, posty, czy też produkty z naszego sklepu. Bazy danych są koniecznie przy obszernych projektach, ponieważ dane muszą mieć gdzieś swoje miejsce.

Zarządzanie bazami danych odbywa się przy pomocy języka SQL. Jest to kolejny język, który warto poznać. Jego konstrukcja nie jest zbyt trudna i bezproblemowo powinniśmy się go nauczyć. Dzięki niemu, a szczególnie bazom danych możemy rozwijać nasze strony internetowe i realizować duże oraz obszerne projekty.

A co jeśli tworzenie stron www nie jest dla mnie?

Na dzisiejszym rynku znajduje się wiele profesjonalnych firm, które zajmują się tworzeniem stron internetowych. Za ich biurkiem siedzi wiele rozwiniętych programistów, którzy poradzą sobie z najbardziej wygórowanymi zleceniami. I właśnie tam warto się kierować, jeśli nie mamy czasu na naukę, bądź też chęci. Również nie każdy z Nas jest w stanie nauczyć się tworzenia stron internetowych przez co musimy skorzystać z firm zajmujących się tym profesjonalnie. Czy warto? Jak najbardziej warto. Jeśli posiadasz własną firmę, bądź też chcesz mieć dobrą reklamę w internecie koniecznie musisz mieć własną stronę internetową! W dzisiejszych czasach każdy z Nas ma internet i właśnie tam najczęściej szuka wszelkich informacji na temat danej firmy, czy też osoby.

Podsumowanie

Czy tworzenie stron www jest dla każdego? Owszem, jeśli posiadasz chęci oraz samozaparcie do nauki, siadaj przed komputer i zaczynaj! Nauka programowania jest dosyć czasochłonna, lecz przy dobrym zaangażowaniu osiągniesz sukces szybciej, niż się Tobie wydaje! Warto pamiętać o tym, że strona internetowa jest najlepszą wizytówką i reklamą. Dzięki niej możemy przyciągnąć uwagę wielu osób. 

Czy warto zaczynać uczyć się tworzenia stron internetowych? Internet staje się coraz bardziej popularny, dzięki niemu mamy wiele możliwości reklamy. Coraz więcej ludzi woli usiąść wieczorem i przeglądać internet, niż oglądać tą nudną i monotonną telewizję. Dlatego też reklama w internecie staje się coraz bardziej popularna. Zaczynaj uczyć się tworzenia stron www, bo naprawdę warto.

Tomasz Bołoz, Agencja reklamowa Damtox

 

(tekst i fot. mat. sponsora)