Jak odpowiednio dobrać fotelik samochodowy?

Postęp technologiczny nierozerwanie wiąże się również z rozwojem komunikacji. Chcemy podróżować coraz szybciej i dalej. Liczba samochodów osobowych zarejestrowanych w naszym kraju zwiększa się nieustannie z każdym miesiącem, a wraz z nią rośnie również liczba podróżujących nimi dzieci. Aby zapewnić im większy poziom bezpieczeństwa Kodeks Drogowy narzuca na kierowców zakup odpowiedniego fotelika samochodowego dla dzieci. O tym jaki model kupić odpowiemy w poniższym materiale.

Reklamy

 

Ogólnie rzecz biorąc, wybór prawidłowego fotelika powinien uzależniony nie tylko od wieku dziecka, ale także od wagi i jego wzrostu. Dziecko musi w nim komfortowo siedzieć zapięte pasami bezpieczeństwa przebiegającymi przez szyję i środek klatki piersiowej z główką chronioną przez odpowiedni zagłówek. Dla wygody rodziców foteliki samochodowe zostały podzielone na 4 główne grupy:

Foteliki 0-13 kg (grupa 0+) dla niemowląt

To kolejna grupa fotelików przeznaczonych dla niemowląt. Idealnie sprawdzają się dla dzieci od sześciu do dwunastu miesięcy. Foteliki te również służą do przewożenia dziecka tyłem do kierunku jazdy. Specyficzny montaż tyłem chroni je przed opadaniem główki i groźnymi urazami. Bardzo ważne jest to, że w takich fotelikach następuje ułożenie dziecka dostosowane do naturalnej pozycji podczas leżenia, przez co pozycja w czasie jazdy jest bezpieczna i zdrowa dla kręgosłupa.

Foteliki 9-18 kg (grupa 1) dla maluchów

Każdy fotelik dla młodszego dziecka wyposażony jest w pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa, które można w dowolny sposób regulować. Pozwalają one na przypięcie dziecka w taki sposób, aby jego ruchy nie zostały skrępowane, a jednocześnie poziom bezpieczeństwa znajdował się na odpowiednim poziomie. Dodatkowo fotelik, dzięki nieco podwyższonej pozycji siedziska zapewni mu odpowiednia pozycję do obserwacji sytuacji na drodze, uwalniając rodzica od konieczności ciągłego zabawiania dziecka rozmową w czasie podróży. Mały podróżnik zwyczajnie nie będzie się nudził.

Foteliki z kategorii 9-18 kg również mogą być montowane pasami samochodowymi lub za pośrednictwem systemu Isofix. Także i te modele możemy umieszczać tyłem bądź przodem – w zależności od wieku dziecka. W wielu modelach dzieci są chronione za pomocą pięciopunktowych pasów bezpieczeństwa, a same foteliki są zaopatrzone w specjalną osłonę tułowia. Najczęściej posiadają również regulację zagłówka i oparcia.

Foteliki 9-25 kg (grupa 2) dla przedszkolaków

Foteliki w kategorii wagowej 9-25 są z kolei przeznaczone dla małych dzieci i przedszkolaków. Mamy tutaj do czynienia ze znacznie większymi konstrukcjami, które gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa. Ich budowa sprawia, iż są nie tylko komfortowe, lecz i praktyczne. Stosowana jest w nich kilkustopniowa regulacja zagłówka i oparcia, a także możliwość dostosowywania wysokości pasów. W ten oto sposób poniekąd fotelik rośnie wraz z dzieckiem.

Foteliki 22-36 kg (grupa 3) dla uczniów

Ostatnia grupa to foteliki dla dzieci ważących 22-36 kg, czyli w wieku od 6 do 12 lat. Powinny być montowane przodem do kierunku jazdy. Umożliwiają przy tym wykorzystanie pasów bezpieczeństwa samochodu. Ich sporą zaletą jest fakt, iż posiadają możliwość zdemontowania oparcia, co nieco wydłuża czas użytkowania fotelika.

Jaki fotelik kupić – podsumowanie

Dobrze dobrany fotelik samochodowy na pewno się przyda się każdemu podróżującemu z dzieckiem kierowcy i spełni swoje zadanie w odpowiedni sposób. Będzie nieocenioną pomocą zarówno dla dziecka jak i jego opiekuna, a w przypadku sytuacji awaryjnej ochroni jego życie i zdrowie. Pamiętaj! podróżuj zawsze z dzieckiem przypiętym w foteliku.

Materiał przygotował Sklep Internetowy TechSat24.pl

 

(tekst i fot. mat. sponsora)