Jak oszczędzać pieniądze?

Wiele osób zastanawia się, jak skutecznie rozpocząć swoją przygodę z oszczędzaniem. Niektórzy chcą mieć zapas pieniędzy w razie nieoczekiwanego zdarzenia, a niektórzy uwzględniają konkretny cel. Oszczędzanie to nawyk, który każdy może w sobie wyrobić. Jak oszczędzać i od czego zacząć?

Reklamy

Dlaczego warto oszczędzać?

Oszczędności przydają się najbardziej w momencie, gdy trzeba wydać większą sumę pieniędzy na raz. Nie każdy może pozwolić sobie na przeznaczenie części wypłaty na nagłą potrzebę, bez wcześniejszego odkładania. Pieniądze na tak zwaną czarną godzinę, przydają się np. w momencie nagłych napraw – czy to sprzętu AGD, czy samochodu, a także w razie nieoczekiwanych wypadków. Odkładanie pieniędzy zapewnia też większy komfort. Nie trzeba martwić, się nieoczekiwanym kosztem, gdy wiadomo, że są na to pieniądze.

Co więcej, dzięki oszczędnościom można pozwolić sobie na więcej – wakacje, wymarzone dodatki, czy sprzęt elektroniczny ucieszą bardziej, gdy będą kupione za pieniądze do tego przeznaczone, które nie dość, że sami uzbieraliśmy, to ich brak nie obciąży dodatkowo naszego budżetu. Poduszka finansowa, czyli realna kwota pieniędzy, która pozwoli przetrwać w razie trudnej sytuacji, umożliwia uniknąć znacznego stresu.

Reklamy

Pusty portfel pod koniec miesiąca nie cieszy nikogo. Warto zastanowić się, w jaki sposób można rozpocząć odkładanie, bez nadwyrężania domowego budżetu. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie wszystkich swoich bieżących wydatków i spisanie ich. Odpowiednie gospodarowanie finansami osobistymi pozwoli osiągnąć wymierne korzyści jeszcze w tym samym roku!

Co zrobić, gdy pieniądze potrzebne są na już?

Czasem jednak ciężko jest odłożyć wymaganą sumę w krótkim czasie, a pieniądze potrzebne są już na teraz. Co zrobić w takiej sytuacji? Można skorzystać z pożyczek gotówkowych. Porównaj kredyty na blogbank.pl, aby wybrać najlepszą opcję finansowania. Jest to serwis, na którym można znaleźć różne oferty z wielu czołowych polskich banków. Dzięki przejrzystej formie łatwo można wybrać kwotę kredytu, a także, przez jaki czas ma być spłacany. Po wskazaniu pojawia się lista dostępnych opcji, wraz z kwotą miesięczną do spłaty, RRSO, a także oprocentowaniem. Na stronie można od razu złożyć wniosek, który przekierowuje do wybranego oddziału.

Jak można oszczędzać?

Oszczędzanie wydaje się trudne, kiedy nie ma się na nie planu. Wiele osób myśli, że trzeba zrezygnować z wielu rzeczy, aby zaoszczędzić konkretną sumę. To nie prawda. Po pierwsze, nie trzeba odkładać wysokich kwot. Nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie zbliża do upragnionego celu. Co więcej, nie trzeba zrezygnować z wielu przyjemności, albo ograniczać się w zupełności. Istnieją sprawdzone sposoby na oszczędzanie. Wystarczy zastosować się do tych paru wskazówek:

 • Planowanie wydatków – czynsz, rachunki, zobowiązania finansowe to stałe opłaty, które pojawiają się co miesiąc. Warto je wszystkie spisać i określić kwotę, która będzie na nie przeznaczona.
 • Kupowanie na promocjach – są one świetną opcją na zaoszczędzenie pieniędzy. Wystarczy obserwować konkretny sklep i czekać na zbliżające się promocje. Wiele sklepów oferuje upusty typu „kup dwa, trzecie gratis”. Jeśli są to produkty, które mają długą datę przydatności, jest to dobry sposób na oszczędzanie.
 • Zmniejszenie mediów – woda, gaz, prąd, woda – rachunki pochłaniają znaczną część wypłaty. Co zrobić, by zmniejszyć ich koszt? Warto wyłączać światło, gdy wychodzi się z pomieszczenia na dłużej. Warto wymienić również żarówki na energooszczędne. Podczas sezonu grzewczego nie ma potrzeby nastawiać pieca na wysoką temperaturę. W pomieszczeniach do wygodnego funkcjonowania wystarczy około 20 stopni Celsjusza. Nocą nawet mniej, około 18/19 stopni jest odpowiednie do dobrego snu. Na co dzień warto korzystać z prysznica, a nie z kąpieli, a podczas mycia zębów czy twarzy, warto zakręcać wodę, gdy nie jest ona potrzebna.
 • Planowanie posiłków – często podczas zakupów spożywczych kupuje się za dużo, na zapas. Wiele z tych produktów ciężko jest zjeść w terminie zdatnym do spożycia. Warto zaplanować menu na cały tydzień i kupować tylko niezbędne do ich przygotowania artykuły. Oprócz pieniędzy marnuje się również mniej żywności. Można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych!
 • Dodatkowe źródło dochodu – jeśli jest taka możliwość i ma się na to czas, warto poszukać dodatkowego zarobku. W zależności od posiadanych umiejętność i wolnego czasu można podreperować budżet domowy o dodatkowe pieniądze.
 • Dojazd komunikacją miejską zamiast samochodem – taniej jest kupić bilet miesięczny niż zatankować bilet do pełna. Jeśli jest taka możliwość, warto korzystać z transportu publicznego, czy to w drodze do pracy, czy na zakupy.

Metody oszczędzania

Istnieje kilka metod, dzięki którym można łatwiej rozpocząć oszczędzanie.

 • Korzystanie z kont oszczędnościowych, funduszy inwestycyjnych i lokat – co miesiąc można przesyłać na nie dodatkowe środki pieniężne, aby nie mieszały się tymi, które wydaje się na co dzień. Dzięki temu można łatwiej zauważyć, jaką kwotę udało się odłożyć. Można ustawić automatyczne przelewy, na przykład w aplikacji mobilnej, tak aby nie martwić się tym, że zapomni się wykonać przelewu w danym miesiącu.
 • Niektóre banki wprowadziły opcje, gdzie podczas płatności zaokrągla się kwotę do pełnej. Przykładowo, robiąc zakupy za 78,98 złotych, z konta pobierane jest 80 złotych. 1,02 złotego zostaje wtedy przelane na konto oszczędnościowe. Wydaje się mało? Podczas całomiesięcznych zakupów można zaoszczędzić niezłą sumę.
 • Dobrym pomyłem, jest również wybranie konkretnego celu, na który chcemy oszczędzać. Zdecydowanie łatwiej odkładać, gdy myśli się o jasno określonej inwestycji. Może to być wakacyjna wycieczka albo zakup nowego sprzętu.
 • W wybranych bankach pojawił się również program, który nagradza swoich klientów za płatność kartą. Podczas płatności bezgotówkowej można odzyskać część kosztów związanych z transakcją.
 • Gdy pojawi się nadwyżka finansowa, warto ją zainwestować. Dzięki temu można ulokować pieniądze w bezpieczny sposób, który, po pierwsze, może sam generować zysk, a po drugie – zwrócić się w momencie sprzedaży.

tekst i fot. mat. partnera / grafika: freepik.com