Jak powstają dystrybutory paliw?

Wszyscy posiadający samochody korzystają regularnie z usług stacji paliw, tankując paliwo. Wiadomo, że jest to możliwe przy pomocy specjalnych dystrybutorów paliw, które znacząco usprawniły całą procedurę. Nie wszyscy jednak wiedzą – a raczej posiadający tę wiedzę są w mniejszości – jak powstają dystrybutory paliw i jaki ich rodzaje można wyróżnić. Wiedzę taką warto zaś posiadać, bo to po prostu ciekawe – nie tylko dla szczególnie zainteresowanych branżą motoryzacyjną!

Reklamy

 

Czym dokładnie jest dystrybutor paliwa?

Dystrybutor paliwa jest specjalnym urządzeniem, które pozwala na proste odmierzanie ilości paliwa, pobranego do wozu przez konkretną osobę – klienta stacji paliw. Jak łatwo sobie uświadomić, dawniej wszystko było utrudnione. A ponieważ potrzeba jest matką wynalazku, wynaleziono specjalny dystrybutor, który ułatwia zarówno samo tankowanie, jak i oszacowanie ile paliwa sprzedano. Dzięki temu od razu wiadomo ile dany klient powinien zapłacić. Dystrybutory znaleźć można na każdej stacji paliw i to w odpowiednio dużej liczbie – im ich więcej, tym szybciej można zatankować, ponieważ nie tworzą się kolejki. To ważne dla kierowców, którzy przeważnie nie chcą spędzać na stacji zbyt wiele czasu, spiesząc się do swoich domów, pracy, albo mają załatwić jakąś pilną sprawę. Dawniej jednak takich dystrybutorów nie było. Pierwszy został zbudowany w szopie, we wrześniu roku 1885, a dokonał tego Sylvanus F. Bowser z Fort Wayne w Indianie, mieszkaniec Stanów Zjednoczonych Ameryki. Na swój wynalazek otrzymał patent w 1887 roku. Pierwszy taki dystrybutor paliwa miał w sobie beczkę paliwa, zawory z marmuru oraz drewniany tłok przepychający paliwo.

Jakie są rodzaje dystrybutorów paliw?

Dystrybutory paliw dzieli się na różne rodzaje, biorąc pod uwagę odmienne sposoby montażu. Podział ten jest dosyć prosty, ponieważ wyróżnia się dystrybutory stojące oraz dystrybutory wiszące. Tak jedna, jak i druga wersja posiada swoich zwolenników, którzy postanawiają je zamontować na swojej stacji benzynowej. To kwestia przede wszystkim designu, chociaż na małych stacjach sprawdzają się raczej mniejsze, wiszące wersje, a stacje samoobsługowe powinny zainwestować w większe odmiany stojące.

Jak powstają dystrybutory paliw?

W tej chwili korzystamy z nowoczesnych technologii niemal we wszystkich branżach, więc nie dziwi chyba nikogo, że także i dystrybutory paliwa produkowane są w nowoczesny sposób. Każde takie urządzenie składa się ze specjalnej, elektrycznej pompy paliwa, z przepływowego licznika, którego zadaniem jest rejestracja ilości sprzedawanego paliwa, by klient i pracownik stacji wiedzieli ile powinna wynosić opłata, jak też z giętkiego węża ze specjalną końcówką, zwaną pistoletem. To właśnie ta końcówka ułatwia napełnianie zbiorników paliwowych w samochodach. Kto szuka podobnych dystrybutorów do swojej stacji paliw, powinien zainteresować się ofertą firmy TSG. Znajduje się ona na stronie tsg-solutions.com/pl. TSG posiada bardzo szeroką ofertę, kierowaną do podobnej grupy klientów. Nie tylko sprzedaje dystrybutory paliwa, ale i rozwiązania do myjni samochodowych czy detekcji wycieków.

Więcej na temat dystrybutorów tsg-solutions

 

(tekst i fot. mat. sponsora)