Jak skutecznie robić notatki?

Notowanie to jedno z podstawowych zadań ucznia – na każdym poziomie edukacji. Im jej poziom jest wyższy, tym szybciej i więcej trzeba zapisywać. Jak sprawnie radzić sobie z tym zadaniem? Co może nam pomóc? Wbrew pozorom – drobne rzeczy, takie jak rodzaj papieru i wybór odpowiedniego długopisu lub innego rodzaju cienkopisu mogą mieć ogromne znaczenie. Przyjrzyjmy się podstawowym dobrym technikom zapisywania potrzebnych informacji.

 

Jakie są Twoje preferencje?

Na samym początku zwróćmy fakt na pewien niedoceniany drobiazg. Bardzo ważne jest, żeby tak dobrać artykuły piśmiennicze oraz papier, by pisanie sprawiało nam możliwie dużą przyjemność. Liniaturę papieru (lub jej brak) dobierzmy według własnych preferencji. Niektórzy wolą czyste, białe kartki, inni – nie potrafią odnaleźć się bez kratki. Zwróćmy więc na ten fakt baczną uwagę.

Rodzaj tuszu i papieru

Jeżeli piszemy dużo i szybko – bardzo ważny będzie rodzaj tuszu, wykorzystywanego w naszym długopisie lub cienkopisie. Szukajmy opcji możliwie szybko schnącego tuszu. Zapewni to większą czytelność oraz zabezpieczy nas przed przypadkowym zamazaniem cennej, właśnie przeniesionej na papier wiedzy. Kolejna sprawa to kolor tuszu i papieru. Tutaj również możemy kierować się własnym uznaniem – postępujmy przede wszystkim tak, by do notatek chciało się wracać, by były czymś miłym dla naszego oka.

Zakreślacze – nieoceniona pomoc przy notowaniu

Gdy notatek jest sporo, i powracamy do nich, by powtórzyć materiał, bardzo przydatnym narzędziem będą zakreślacze dostępne online. Są to większe, kolorowe flamastry, które dzięki specjalnemu kształtowi końcówki zostawiają szerszy ślad na papierze. Korzystając z zakreślacza możemy sprawnie i szybko wydzielić najważniejsze słowa, zdania lub akapity naszych notatek. Dużą popularnością cieszą się zakreślacze pastelowe.

Tego typu flamaster jest z reguły w nieco jaskrawym odcieniu (np. zielonego), tak by efekty jego działania od razu rzucały się w oczy. Zakreślacz będzie również nieocenioną pomocą, gdy będziemy chcieli np. przygotować się do publicznego wystąpienia na zadany temat. Kolorowe podkreślenia pomogą nam zorganizować odpowiednio teść notatek przed występem.

Skróty, listy, wypunktowania

Co jeszcze możemy zrobić, by usprawnić proces notowania? Przede wszystkim – stosujmy skróty. To bardzo przyśpiesza zapisywanie. Ważne jest tutaj, by zawsze stosować takie same skrócenia, by notatka nie przekształciła się w coś niezrozumiałego, co trudno będzie rozszyfrować.

Aktywne podejście do materiału

Kiedy opracowujemy materiał już w domu, starajmy się nadać mu logiczną postać – np. stosując różnego rodzaju listy, zestawienia i tabele. Warto np. napisać w nagłówku jakieś ogólniejsze pytanie, na które potem będziemy zestawiać odpowiedzi poniżej. Do większych porcji wiedzy dobrze jest zawsze podchodzić aktywnie, nie odtwórczo i mało refleksyjnie.

Na koniec dodajmy jeszcze jedną ważną zasadę: notujmy nie tylko uważnie, ale też starannie. Lepiej czytelnie zanotować mniej (istnieje duże prawdopodobieństwo, że szybko zapomnimy, co zostało zapisane) niż więcej – natomiast w nieczytelny sposób.

Ten krótki poradnik nie wyczerpuje siłą rzeczy złożonego tematu, jakim są techniki uczenia się oraz notowania. Jednak nasze zdroworozsądkowe rady na pewno przydadzą się wszystkim, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę na studiach lub w liceum – gdzie ilość wiedzy do przyswojenia jest zdecydowanie większa, niż we wcześniejszych latach edukacji.

 

(tekst i fot. mat. partnera)