Jak ubiegać się o dotację unijną?

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej dostępne stały się dotacje unijne, które mogą pozyskiwać firmy, fundacje, samorządy. Gwarantują one dofinansowanie różnego rodzaju inwestycji. Ubieganie się o dofinansowanie unijne to konieczność przejścia przez procedurę, która niejedną osobę może przerażać. Na szczęście dzisiaj na rynku działają firmy oferujące profesjonalną pomoc w tym zakresie. O czym pamiętać, podejmując decyzję o ubieganiu się o dotację?

Reklamy

Jaki cel przyświeca ubieganiu się o dotacje unijne?

Podejmując decyzję o ubieganiu się o dofinansowanie unijne, warto zacząć od określenia celu, który nam przyświeca. Chodzi o to, aby zastanowić się dokładnie nad tym, na co zamierzamy przeznaczyć pozyskane z dotacji środki. Jest to pierwszy krok, który należy podjąć, jeśli chcemy znaleźć pasujące do nas źródło dofinansowania. Warto pamiętać, że obecnie dotacje unijne przyznawane są w ramach różnych programów i nie każdy musi pasować do naszych potrzeb. W razie wątpliwości można skonsultować się z doradcą unijnym, który wskaże program odpowiedni dla nas. Warto również ściągnąć aplikację dostępną na Portalu Funduszy Europejskich. Jest ona bardzo pomocnym narzędziem.

Jakie są terminy składania wniosków?

Kiedy wiemy już, z jakiego programu dofinansowanie unijne możemy pozyskać, warto zapoznać się z terminami składania wniosków, a także dokumentacją, jaką trzeba dostarczyć, aby nasz wniosek w ogóle był brany pod uwagę. Warto pamiętać, że w przypadku różnych programów terminy mogą być różne. Złożenie wniosku po terminie skutkować będzie jego odrzuceniem. Aby mieć pewność, że wszystkie dokumenty trafią na czas w odpowiednie miejsce, można postawić na pomoc profesjonalnego doradcy unijnego. Dopilnuje on wszystkich kwestii formalnych, zwiększając tym samym nasze szanse na otrzymanie dotacji.

Reklamy

Co trzeba zrobić, jeśli złożony wniosek został pozytywnie rozpatrzony?

Jeśli dostaliśmy informację, że wniosek rozpatrzono pozytywnie, możemy otrzymać dofinansowanie unijne. Należy jednak pamiętać, że pieniądze trafią na nasze konto dopiero wówczas, gdy podpiszemy stosowną umowę z instytucją odpowiedzialną za przekazanie dotacji. Jest to bardzo ważny dokument, który dokładnie reguluje nasze prawa oraz obowiązki. Wskazuje on również na plan realizacji projektu i mówi o tym, jak dotacja powinna być rozliczona. Warto pamiętać, że ze wszystkich otrzymanych pieniędzy trzeba się rozliczyć. Etap rozliczania dotacji jest niemniej ważny niż składanie dokumentów wówczas, gdy dopiero się o nią ubiegamy. Niedotrzymanie terminu rozliczenia może skutkować cofnięciem dotacji, co będzie oznaczało konieczność zwrotu otrzymanych wcześniej pieniędzy.

Dotacje unijne to świetny sposób na zasilenie budżetu firmy czy fundacji. Pozyskane pieniądze mogą być naprawdę niemałe. Przeznaczyć można je na różny cel. Decydując się na dofinansowanie unijne, warto jednak pamiętać, że niezbędne jest przejście przez procedurę składającą się z kilku ważnych kroków. Pomocne może okazać się wsparcie doradcy unijnego, który dysponuje wiedzą i umiejętnościami niezbędnymi do skutecznego ubiegania się o dotację unijną.

Artykuł powstał we współpracy z https://edoradca.pl/

­

(tekst i fot. mat. partnera)