Jak ubrać się do pracy w Casual Friday?

Obecnie niemal każda firma ma ustalony tzw. dress code, czyli zasady, którymi pracownicy powinni kierować się przy wyborze stroju do pracy. Nawet jeśli zbiór tych wytycznych nie jest nigdzie zapisany, wszyscy intuicyjnie się do nich dopasowują poprzez obserwację współpracowników, przełożonych czy klientów i kontrahentów, z którymi mają na co dzień do czynienia. Jednak ostatnio, coraz więcej firm decyduje się na odejście od tych rygorystycznych wymogów, na rzecz wewnętrznego employer brandingu, czyli dbania o pracownika, jego samopoczucie i atmosferę panującą w miejscu pracy. Pracodawcy, a dokładniej działy personalne ich przedsiębiorstw, wprowadzają tzw. Casual Frodays. Czym są „luźne piątki”, co wyróżnia je wśród reszty dni tygodnia i w końcu – jak ubrać się w taki dzień? Wszystkiego dowiecie się w naszym artykule.

 

Sponsorowane

Klasyczny firmowy dress code

Większość firm, szczególnie korporacji, stosuje dress code, określany w klasyfikacji stopni formalności stroju jako business wear czy też business attire. Standardowym strojem biznesowym dla kobiet i mężczyzn jest garnitur – marynarka i spodnie lub spódnica uzupełnione odpowiednimi akcesoriami. Panowie powinni mieć skórzane półbuty męskie i skórzany pasek oraz koniecznie krawat. Jeśli potrzebują przenosić ze sobą dokumenty, powinni zaopatrzyć się w skórzaną aktówkę. Góra i dół kobiecego stroju muszą być wykonany z tego samego materiału. Panie powinny nosić czółenka na obcasie, koniecznie zakrywające palce i pięty. Strój nie może odsłaniać zbyt dużo dekoltu, pleców czy nóg. Niedopuszczalne jest zrezygnowanie z rajstop do biznesowego outfitu. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni muszą dbać o nienaganny wygląd ubrań. Odzież pracownika powinna zawsze być czysta i wyprasowana.

Casual Friday – co to takiego?

Mogłoby się wydawać, że Casual Friday to nowy pomysł ekspertów budowania marki wewnątrz przedsiębiorstw, którzy reagując na  zmiany na rynku pracy walczą o pracownika i chcą zapewnić mu przynajmniej w ten jeden dzień możliwość wyrażenia swojej osobowości poprzez strój. Otóż jak się okazuje, idea ta powstała już w latach 50-tych w Kanadzie i stamtąd przybyła do Europy, gdzie zdobyła większą popularność w latach 90-tych. Od początku założeniem „luźnego piątku” miała być oficjalna zgoda na noszenie przez pracowników stylizacji mniej formalnych niż w pozostałe dni tygodnia. Taki zabieg miał dawać poczucie indywidualności w masie razem pracujących i niemal identycznie wyglądających ludzi. Był więc przywilejem pracownika, ale dawał również korzyści pracodawcy. Jego zadaniem było również odstresować i zwiększać motywację zatrudnionych podczas ostatniego roboczego dnia tygodnia. W dzisiejszych czasach koncepcja ta jest dalej aktualna i coraz częściej praktykowana. Mimo rozluźnienia zasad firmowego dress codu, pracownicy powinni pamiętać, że nie mogą przyjść do biura w wygodnym dresie lub plażowej sukience. Zakłada się, że piątkowy strój powinien być mniej formalny o jeden stopień niż w pozostałe dni.

Co założyć w Casual Friday?

Podczas Casual Friday kobiety mogą dać odpocząć swoim stopom od szpilek i zastąpić je butami na koturnie, mokasynami czy nawet balerinami. Zamiast klasycznej marynarki mogą założyć skórzaną ramoneskę, a pod nią nie sztywną koszulę, ale bluzkę z lejącego materiału lub z ciekawym detalem, np. wiązaniem przy szyi. Dozwolone jest rozdzielanie zestawów garsonek i garniturów oraz uzupełnienie stylizacji o bardziej ekstrawaganckie akcesoria. Ważne jednak, aby nie przesadzić. Należy uważać na krzykliwe wzory i kolory, przetarcia, przezroczystości i nadruki. Mężczyźni zamiast klasycznego garnituru mogą założyć zestaw koordynowany, gdzie marynarka i spodnie są innego koloru. Koszula natomiast nie musi być biała, może mieć delikatny wzór. Zamiast oxfordów czy derbów ze skóry licowej, mogą założyć zamszowe mokasyny lub tzw. desert boots. Nie są też zobligowania do zakładania krawatu. Niedozwolone są jednak bawełniane T-shirty, jeansy i sportowe obuwie. Każdy pracownik powinien pamiętać, że nawet podczas piątku musi wyglądać schludnie i profesjonalnie, aby odpowiednio reprezentować swoją firmę.

 

(tekst i fot. mat. partnera)