Jak urządzić przedpokój w bloku?

Urządzanie małego mieszkania nie należy do najłatwiejszych zadań. W takim lokalu wszystko musi zostać perfekcyjnie zaplanowane, by w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń, a zarazem stworzyć stylowe wnętrze. O ile w Internecie znajdziemy mnóstwo poradników na temat projektowania małej kuchni, salonu czy sypialni, o tyle przedpokojom poświęca się nieco mniej uwagi. Tymczasem przedpokój to pierwsze pomieszczenie do którego wchodzą domownicy i goście, słowem – wizytówka naszego mieszkania. Jego zaprojektowanie nie jest jednak łatwe. Do dyspozycji mamy zaledwie kilka metrów kwadratowych. Jak poradzić sobie z takim wyzwaniem? Podpowiadamy.

Reklamy

Wykorzystaj moc kolorów

Przedpokój jest zazwyczaj wąskim i małym pomieszczeniem, a zarazem dość ciemnym. Nie ma w nim przecież okien. Oznacza to, że powinniśmy rozjaśnić go za pomocą farby. Wybierajmy zatem biel, jasne beże, delikatne odcienie szarości i pasteli. Te kolory nie tylko wprowadzą do pomieszczenia więcej światła, lecz także optycznie je powiększą. By zmaksymalizować efekt powiększenia warto pomalować sufit na ten sam kolor co ściany. W ten sposób optycznie podwyższymy wnętrze. Stosowanie delikatnych barw nie oznacza wcale, że w nasz pokój musi być bez wyrazu. W każdym pomieszczeniu przyda się nutka szaleństwa. Postaw więc na mocny akcent kolorystyczny. Może być nim tapeta w granatowe paski lub fioletowa, żółta czy zielona farba. Ważne jednak, by tego typu akcenty stosować oszczędnie. Wystarczy umieścić je tylko na jednej ścianie. W przeciwnym razie przytłoczymy wnętrze i dodatkowo zmniejszymy je wizualnie.

Starannie dobieraj meble

Przedpokoju w żadnym wypadku nie powinniśmy zagracać. Jeżeli możemy pozwolić sobie na luksus przechowywania odzieży w innym miejscu, starajmy się zminimalizować liczbę mebli w naszym holu. W takim przypadku wystarczy mała szafa na kurtki i płaszcze, wieszaki i pufa do siedzenia. W każdym przedpokoju powinna znaleźć się także stylowa półka na buty. Możemy umieścić na niej obuwie, które często używamy i dzięki temu zaoszczędzić sobie czasu na poszukiwanie butów w zagraconych szafkach i szufladach. Półki na buty są tanie i zabierają niewiele miejsca. Możesz więc umieścić je nawet w bardzo małym pomieszczeniu. Sprawa wyposażenia nieco bardziej się komplikuje, gdy przedpokój musi pełnić rolę domowej przechowalni. Wtedy należy wygospodarować w nim miejsce na olbrzymią szafę, zazwyczaj wnękową. Najlepiej wybierać szafy sięgające samego sufitu z przesuwanymi drzwiczkami. Dzięki temu ich otwarcie nie będzie powodować dodatkowej utraty miejsca.

Przeglądaj się do woli

To właśnie w przedpokoju oceniamy zazwyczaj ostateczny efekt, który uzyskaliśmy szykując się do wyjścia. Powinniśmy zatem umieścić tam olbrzymie lustro, w którym będziemy mogli przejrzeć się od stóp do głów. Lustro spełni zresztą dodatkowe funkcje. Umieszczone w ozdobnych ramach będzie stanowić wspaniałą dekorację, a co ważniejsze, wprowadzi efekt iluzji optycznej. Lustro, podobnie jak jasne barwy, daje bowiem złudzenie zwiększonej przestrzeni. Jeśli dysponujemy małym mieszkaniem, powinniśmy zatem umieścić je nie tylko w przedpokoju, lecz praktycznie w każdym pomieszczeniu.

Wykorzystaj światło

Za pomocą światła również możemy zdziałać w naszym mieszkaniu wiele. W przedpokoju, w którym nie ma okien, należy bardzo starannie zaplanować rozstaw reflektorów i lamp. W pomieszczeniu musi znaleźć się główne źródło światła w postaci podwieszanej lampy, ale dobrze stosować również oświetlenie punktowe np. w pobliżu lustra. Wówczas refleksy będą się od niego odbijać i dodatkowo rozjaśniać pomieszczenie. Jeśli cenimy designerskie rozwiązania, powinniśmy zastanowić się nad umieszczeniem w przedpokoju taśm LED.

Odrobina ekstrawagancji nie zaszkodzi

Wnętrze bez stylowych dodatków to nudne wnętrze. Każdemu pomieszczeniu należy dodać charakteru za pomocą odpowiednich dodatków. Oprócz wspomnianego już lustra, w przedpokoju możesz umieścić panele tapicerowane w zdecydowanych odcieniach, designerski zegar, nowoczesny wieszak lub stojak na parasole. Na ścianach dobrze prezentować się będzie galeria zdjęć lub ulubione obrazy, z których ułożymy oryginalną mozaikę. Nie należy zapominać, że w ostatnich latach to natura króluje w wystroju wnętrz. Zakup więc stylowe donice, w których umieścisz paprocie, monstery lub inne rośliny. To uczyni wnętrze bardziej przytulnym.

W trakcie planowania aranżacji mieszkania przedpokój jest często spychany na dalszy plan. Nie powinniśmy jednak powielać tego błędu. W nowoczesnych wnętrzach liczy się każdy szczegół.

(tekst i fot. mat. partnera)