Jak walczyć z długami

Przed podjęciem decyzji o złożenie wniosku dotyczącego pożyczki przez Internet lub skorzystania z innych produktów finansowych zawsze zaleca się, by przeanalizować własną sytuacją materialną i zaciągnięte wcześniej zobowiązania.

Reklamy

 

Firmy, oferujące pożyczki przez Internet kategorycznie odradzają zaciąganie kolejnych zobowiązań w sytuacji, gdy mamy problem ze spłatą już istniejących. Zanim sięgniemy po kolejne pożyczki przez Internet lub te, o które aplikować można w punktach stacjonarnych warto uregulować nasze długi. W tym celu przedstawiamy pięć krótkich porad, które pozwolą łatwiej poradzić sobie z poprawą sytuacji finansowej.

Krok 1 – organizacja i plan

Reklamy

Pierwszym i najważniejszym krokiem, jest analiza wszystkich posiadanych dotąd zobowiązań finansowych i opracowanie planu. Na jaką kwotę jesteśmy obecnie zadłużeni? Kto jest naszym wierzycielem? Jakie odsetki wiążą się z naszym długiem? Jakie kwoty spłacamy każdego miesiąca? W jakich terminach musimy regulować zobowiązania?

Krok 2 – skup się na priorytetach

Po podsumowaniu naszych zobowiązań warto uszeregować je pod kątem priorytetowości. Na pierwszym miejscu powinniśmy zapisać wierzyciela, który przykładowo nalicza najwyższe odsetki, tego u którego już minął termin spłaty, ale również małe długi które możemy spłacić najszybciej. Kluczem do wyjścia na prostą jest uświadomienie sobie, że spłata wszystkich zobowiązań na raz jest niemożliwa.

Krok 3 – porozmawiaj ze swoimi wierzycielami

W przeciwieństwie do obiegowej opinii, pożyczkodawcy nie chcą byś wpadł w spiralę długów i miał problem ze spłatą zobowiązań. Powód jest prosty – gdy utracisz płynność finansową i staniesz się niezdolny do uregulowania długu, nigdy nie zobaczą oni pożyczonych pieniędzy. Dlatego warto zdecydować się na rozmowę i rozważyć każdą propozycję spłaty zobowiązania, którą przedstawią. Zazwyczaj leży to w interesie obu stron, dlatego zapewne zgodzą się na tego typu rozmowę i przedstawią korzystniejsze rozwiązanie spłaty zadłużenia.

Krok 4 – rozważ konsolidację długów

W dzisiejszych czasach, gdy pożyczki przez Internet oraz udzielane za pomocą tradycyjnych kanałów sprzedaży są tak łatwo dostępne, warto rozważyć opcję konsolidacji. Polega ona na tym, że zamiast spłacać wiele różnych zobowiązań z innymi wysokościami odsetek, można połączyć je w jeden dług i tym samym zredukować ich wielkość. W konsekwencji kwota, jaką musi oddać pożyczkobiorca także powinna ulec zmniejszeniu.

Krok 5 – zwróć się po pomoc

Ostatnią, ale wcale nie najmniej istotną poradą jest to, by pamiętać że w sytuacji gdy mamy problem z uregulowaniem zobowiązań i żadne rozwiązanie nie pomaga, warto zwrócić się do niezależnego doradcy finansowego. Jest wiele komercyjnych, ale także rządowych organizacji udzielających nieodpłatnych porad, które zajmują się tym ważnym aspektem. Pamiętaj, że gdy wpadniesz w spiralę długów zaciąganie kolejnej pożyczki przez Internet na przeżycie następnego tygodnia czy dwóch to zawsze najgorsze rozwiązanie.

 

fot. mat. sponsora