Jak wybrać hantle do użytku domowego?

Treningi w domu z roku na rok stają się coraz popularniejsze. Do podstawowych elementów domowej siłowni zaliczamy przede wszystkim hantle i ciężary. To niedrogie sprzęty pozwalające na wykonywanie efektywnych ćwiczeń, które rzeźbią mięśnie całego ciała. Korzystając z profesjonalnej siłowni mamy możliwość posługiwania się wysokiej jakości sprzętem, jednak kupując hantle do własnego użytku mamy sporo wątpliwości. Podpowiadamy, jaki model sprawdzi się najlepiej.

Co należy wiedzieć o hantlach?

Hantle to łatwo dostępny sprzęt sportowy, wykorzystywany do ćwiczeń aerobowych oraz treningu siłowego. Regularny trening z tym sprzętem pozytywnie wpływa na poprawę wizerunku naszego ciała. Na rynku dostępne są modele dla kobiet i mężczyzn. Tradycyjne hantle można podzielić na dwie grupy. Do pierwszej zaliczamy te, w których mamy możliwość zmiany obciążenia. W drugiej znajdują się ciężarki ze stałym obciążeniem. W tej kategorii wymieniamy nie tylko modele winylowe i plastikowe, lecz także sztangielki żeliwne. Są to najwyższej jakości hantle używane w profesjonalnych siłowniach.

Bitumiczne, winylowe czy żeliwne – jaki model wybrać?

Hantle winylowe są wykorzystywane przede wszystkim do ćwiczeń aerobowych podczas fitnessu czy aerobiku. W odróżnieniu od modeli żeliwnych są jednoczęściowe i bardzo dobrze trzyma się je w dłoni. Najchętniej wybierane przez kobiety oraz osoby stawiające pierwsze kroki na macie treningowej.

Hantle żeliwne składają się z talerza, gryfu oraz zacisków. Najczęściej korzystają z nich mężczyźni podczas treningu siłowego. Sklepy sportowe oferują trenującym zestawy składające się z jednego gryfu i kilku talerzy (o różnym ciężarze). Dzięki temu każdy z nas może sam decydować o wadze obciążenia w trakcie wysiłku fizycznego.

Hantle bitumiczne podobnie jak modele żeliwne posiadają gryf oraz wymienne talerze. Do ich produkcji używana jest masa piankowa, która przy zbyt intensywnej eksploatacji może się rozsypywać. W tym przypadku mamy do wyboru bardzo dużą ilość talerzy, dlatego możemy dowolnie komponować obciążenie, zależnie od naszych potrzeb.

Kilka wskazówek dla kupujących

Warto także wspomnieć o kilku istotnych kwestiach, które mogą pomóc w wyborze odpowiednich hantli:

  • nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupując hantle wykonać kilka lub kilkanaście powtórzeń jakiegoś prostego ćwiczenia. Ten łatwy sposób pomoże nam przekonać się, czy wybrany przez nas model nie jest za ciężki lub zbyt lekki. Oczywiście wybór obciążenia powinien być uzależniony od osobistych preferencji oraz rodzaju treningu,
  • kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na wybór hantli jest grupa mięśni, nad którą chce pracować użytkownik. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zakup kilku kompletów przystosowanych do różnorodnych ćwiczeń – z mniejszym lub większym obciążeniem.

Jakie hantle dla początkujących?

W przypadku zakupu pierwszych hantli ważny jest nie tylko materiał, z którego został wykonany produkt, ale także dobranie odpowiedniego ciężaru. Aby trening był efektywny, obciążenie musi pozwalać na swobodne wykonywanie ćwiczeń. Oczywiście wybór konkretnego modelu powinien być uzależniony od indywidualnych predyspozycji i możliwości siłowych.

Ćwiczenia z hantlami to skuteczny sposób, dzięki któremu wyrzeźbimy swoje mięśnie i z powodzeniem wspomożemy trenowanie innych dyscyplin sportowych. Dlatego warto włączyć je do naszego planu treningowego na siłowni lub zakupić je do użytku domowego. W osiągnięciu upragnionej sylwetki oprócz regularnego wysiłku fizycznego pomoże odpowiednio zbilansowana dieta.

(tekst i fot. mat. sponsora)