Jak wybrać krzesło biurowe? Poznaj najważniejsze zasady

Coraz więcej ludzi poszukując krzesła biurowego zwraca uwagę nie tylko na jego wygląd i cenę, a przede wszystkim na ergonomiczną formę i możliwości dopasowania do swojej sylwetki. Dużą rolę grają także jakość wykonania oraz rodzaj zastosowanych materiałów.

Reklamy

 

Krzesła biurowe do komputera – ergonomia na pierwszym miejscu

Za biurkiem spędzamy nieraz większą część dnia. Siedzący tryb życia wpływa na naszą postawę i zdrowie. Powinniśmy zatem zadbać, aby nasz kręgosłup oraz mięśnie pracowały poprawnie i nie przeciążały się przez niewłaściwe siedzenie. Ergonomiczne krzesła biurowe są zbudowane w taki sposób, aby utrzymywać odpowiednią pozycję ciała. Umożliwiają także modyfikację ustawień różnych parametrów siedziska, oparcia i pozostałych elementów.

Jak znaleźć krzesło ergonomiczne?

Zwróć uwagę na to, czy możesz dostosować krzesło do swojej sylwetki i pozycji.

  1. Odpowiednia wielkość – krzesła dla osób większych mają nieco inne gabaryty niż te standardowe. Oprócz wyższej dopuszczalnej wagi są inaczej wyprofilowane, a podłokietniki i zagłówki znajdują się na innej wysokości.
  2. Odpowiednie wyprofilowanie – krzesła ergonomiczne mają wyprofilowane oparcie oraz siedzisko w taki sposób, aby odciążały kręgosłup i uda.
  3. Odpowiednia wysokość – obecnie niemal każde krzesło przeznaczone do pracy biurowej ma możliwość regulowania wysokości na poziomie 40-50 cm. Pamiętajmy, że poprawne siedzenie umożliwia pozycję wyprostowaną, bez garbienia się, a kąt w zgięciu łokcia powinien wynosić 90-100°.
  4. Możliwość regulacji – ważne jest, aby krzesła umożliwiały jak najszerszy zakres regulacji poszczególnych elementów, m.in. kąta nachylenia oparcia, stopnia bujania, wysuwu siedziska czy wysokości podłokietników.
  5. Dodatkowe akcesoria – krzesła wyższej klasy posiadają także opcjonalne poduszki, na odcinek szyjny oraz na odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Daje to jeszcze dokładniejsze możliwości na dopasowanie krzesła pod siebie, zwłaszcza jeśli mamy problemy zdrowotne z kręgosłupem, który potrzebuje większej podpory.

Wybierz najlepszy dla siebie rodzaj tapicerki

Krzesła biurowe występują w bardzo wielu rodzajach obić. Każde ma swoje wady i zalety. Powinniśmy zastanowić się, które cechy są dla nas najważniejsze. Wykończenia krzeseł mogą być następujące:

  1. Skóra naturalna – typowa dla produktów z wyższej półki, nie nagrzewa się, jest bardzo elegancka i odporna. Powinna być regularnie odkurzana, jednak przy odpowiedniej pielęgnacji będzie służyć długie lata.
  2. Ekoskóra – dość tania i bardzo łatwa w pielęgnacji – zabrudzenia wystarczy zetrzeć wilgotną ściereczką. Nie jest jednak bardzo wytrzymała. Są modele o wyższej jakości, jak i takie, które zaczną pękać po kilku latach.
  3. Materiał – najobszerniejsza kategoria cenowa, w której znajdują się zarówno twardsze tkaniny plecione oraz te miękkie i delikatne. Powinniśmy zwrócić uwagę na wytrzymałość materiału oraz szybkość, z jaką wchłaniają zabrudzenia.

Niektóre modele mają wszędzie miękką tapicerkę, inne w całości lub części są zbudowane z siateczki. Te mają znacznie lżejszą formę i umożliwiają lepszy przepływ powietrza.

Design a funkcjonalność

Krzesło zdecydowanie powinno pasować do wystroju biura. Zastanówmy się jednak, czy koniecznie musi przyciągać wzrok jako główna ozdoba wnętrza. Na rynku jest wiele uniwersalnych, zarówno praktycznych jak i estetycznych modeli. Ekstrawaganckie konstrukcje czy zwyczajnie niewygodne na dłuższą metę krzesła postawmy tam, gdzie nie musimy siedzieć przez wiele godzin z rzędu. Funkcjonalność tyczy się nie tylko budowy – pamiętajmy, że jaskrawa tapicerka przyciąga wzrok, co obliguje do nienagannej formy mebla. Jasne obicie może dodać lekkości pomieszczeniu, jednak łatwiej zobaczyć na nim zabrudzenia. Polecamy zatem eleganckie konstrukcje o ciemnych kolorach, chyba że nie przeszkadza nam codzienne zwracanie uwagi na kondycję mebla.

Większy komfort to lepsza produktywność

Jeśli znajdziemy krzesło ergonomiczne dające możliwości idealnego wyprofilowania, na pewno zwrócimy uwagę na jego niezwykłą wygodę. Ciało będzie naturalnie się na nim układać, dzięki czemu nawet po wielu godzinach nieprzerwanej pracy nie będziemy narzekać na ból kręgosłupa czy mięśni. Skoro będziemy bardziej wypoczęci, nasz umysł będzie działać lepiej, a zatem skuteczniej wykonamy naszą pracę.

Krzesło jest najważniejszym wyposażeniem biura, na którym naprawdę nie warto oszczędzać. Odpowiednio przemyślany wybór sprawi, że zakup będzie nam służyć przez lata, a jednocześnie pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie.

 

 

(tekst i fot. mat. sponsora)