Jak wybrać najlepsze towarzystwo ubezpieczeniowe?

Konkurencja na rynku towarzystw ubezpieczeniowych jest bardzo duża. Klient, który szuka najlepszej oferty, ma twardy orzech do zgryzienia. Nie warto bowiem patrzeć wyłącznie na zakres polisy i jej cenę, ale również renomę towarzystwa ubezpieczeniowego. To ona stanowi gwarancję, że w razie potrzeby ubezpieczony otrzyma bez problemu satysfakcjonujące go odszkodowanie. Czym kierować się przy wyborze towarzystwa ubezpieczeniowego?

Reklamy

Opinie znajomych

Nie istnieje bardziej rzetelne źródło informacji na temat towarzystw ubezpieczeniowych i jakichkolwiek usług niż opinie zaufanych osób. Wahając się, czyją ofertę wybrać, warto skonsultować się z rodziną i znajomymi, którzy wcześniej mieli do czynienia z tymi ubezpieczycielami. Takie postępowanie nierzadko daje podwójną korzyść – towarzystwa ubezpieczeniowe oferują bowiem zniżki za polecenie kolejnego klienta.

Opinie dotychczasowych klientów w internecie

Kolejne źródło informacji o tym, jak towarzystwa ubezpieczeniowe działają w praktyce, to opinie dotychczasowych klientów zamieszczone w internecie. W ten sposób możemy poznać procedury i sprawność działania towarzystwa, gdy chodzi o likwidację szkody. Opinii w sieci nie należy natomiast traktować jak wyroczni – część spośród nich może stanowić efekt marketingu szeptanego.

Statystyki ubezpieczyciela

Wiarygodnym źródłem informacji na temat towarzystw ubezpieczeniowych są statystyki dotyczące ubezpieczycieli. Możemy się z nich dowiedzieć, z jaką częstotliwością poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe odmawiają wypłaty odszkodowania bądź likwidacji szkody. Jeśli odsetek takich sytuacji jest zbyt wysoki, warto zastanowić się dwa razy. Należy jednak mieć przy tym na uwadze, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma nieco inny profil ofert. Przykładowo, wysoki współczynnik odmów może dotyczyć ubezpieczeń turystycznych, przy czym w ubezpieczeniach komunikacyjnych jest on niski.

Rankingi ubezpieczeniowe

Dokonując wyboru, nie zwracamy uwagi wyłącznie na renomę towarzystwa ubezpieczeniowego. Kluczowe znaczenie ma konkretna oferta. Niezależnie od tego, czy szukamy ubezpieczenia na życie, na podróż czy pragniemy ubezpieczyć samochód, do dyspozycji pozostają rankingi ubezpieczeniowe. Większość z nich polega na wymienieniu i uszeregowania najkorzystniejszych ofert, jakie znajdują się na rynku. Warto jednak przeglądać wyłącznie rankingi przygotowane przez ekspertów branżowych. Niestety mają one pewną wadę – szybko tracą na aktualności, ponieważ najczęściej są aktualizowane tylko raz na miesiąc. Poza tym, nie mają charakteru indywidualnego – a przecież każda osoba szukająca ubezpieczenia ma nieco inne potrzeby.

Kalkulatory ubezpieczeniowe

Tej wady pozbawione są internetowe porównywarki ubezpieczeniowe. Skoncentrujemy się na ubezpieczeniach komunikacyjnych. Kalkulator OC AC, taki jak KioskPolis.pl, to miejsce, gdzie swoje oferty prezentują wiodące towarzystwa ubezpieczeniowe działające w Polsce. Porównywarka umożliwia czytelne zestawienie ze sobą ofert i wybór najlepszej. Wystarczy wypełnić formularz znajdujący się pod adresem: https://kioskpolis.pl/kalkulator-moto/.

Kupowanie ubezpieczeń w ten sposób to gwarancja, że ubezpieczającemu się nie umknie żadna wartościowa oferta. Przed zakupem polisy należy jeszcze zapoznać się z dokumentem OWU, aby dowiedzieć się, jak wygląda szczegółowy zakres ochrony, a także ewentualne wyłączenia z odpowiedzialności ubezpieczyciela.

(tekst i fot. mat. partnera)