Jak wybrać odpowiedni kurs języka angielskiego dla lekarzy i pielęgniarek?

W dzisiejszych czasach absolutnie każdy powinien posiadać umiejętność swobodnego komunikowania się w języku angielskim. Jego znajomość przydaje się praktycznie wszędzie – zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym.

Reklamy

Wprowadzenie

W dzisiejszych czasach absolutnie każdy powinien posiadać umiejętność swobodnego komunikowania się w języku angielskim. Jego znajomość przydaje się praktycznie wszędzie – zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym. Nie inaczej jest w przypadku zawodów medycznych. Pomijając fakt, że wiele pielęgniarek i lekarzy wiąże swą przyszłość z krajami zagranicznymi, nawet w Polsce umiejętność komunikowania się po angielsku jest niezwykle przydatna. Wiele pacjentów przyjeżdża z zagranicy, zaś angielski jest jednym z najpopularniejszych języków na świecie a ponadto większość literatury naukowej jest właśnie w tym języku – nie zawsze są tłumaczone na język polski. Dlatego też w dzisiejszym artykule od ekspertów z BUKI School przedstawione zostanie, w jaki sposób wybrać odpowiedni kurs języka angielskiego dla pracowników zawodów medycznych.

Rodzaje kursów języka angielskiego dla lekarzy i pielęgniarek

Język angielski dla medyków jest specyficzny jest w praktyce językiem branżowym. Nie obejmuje bowiem wyłącznie umiejętności porozumiewania się, pisania, czytania i rozumienia, ale przede wszystkim skupia się na specyficznych słówkach, związanych oczywiście z pracą wykonywaną przez lekarzy i pielęgniarki. Nabycie umiejętności posługiwania się medycznym angielskim jest niezbędne – ciężko byłoby przekazać pacjentowi anglojęzycznemu diagnozę nie znając nazw chorób i schorzeń. Przedstawione zostaną w następnej kolejności trzy formy prowadzenia zajęć: kursy organizowane przez szkoły językowe, kursy online i indywidualne lekcje prywatne.

Reklamy

­

A. Kursy prowadzone przez szkoły językowe

Szereg szkół językowych prowadzi zajęcia z języka angielskiego dla przedstawicieli zawodów medycznych. Co oczywiste, programy kursów obejmują specjalistyczne słownictwo, które jest najczęściej wykorzystywane w praktyce. Szkoły językowe są bardzo dobrym wyborem, aczkolwiek często oferują zajęcia w kilku/kilkunastoosobowych grupach zajęciowych. Trzeba też dostosować się do terminarza i harmonogramu zajęć, który w zależności od wielkości szkoły, może być mocno napięty. 

B. Kursy online

Obecnie większość szkół językowych prowadzi również kursy językowe za pomocą środków umożliwiających porozumiewanie się na odległość. Pozwala to zaoszczędzić czas i pieniądze – nie trzeba jeździć do szkoły w celu wzięcia udziału w zajęciach, wystarczy laptop i dostęp do internetu. Zajęcia w formie zdalnej w praktyce są tak samo skuteczne, jak te prowadzone w formie stacjonarnej, wobec czego stanowią alternatywę w szczególności dla osób niedysponujących nadmiarem wolnego czasu.

C. Indywidualne zajęcia z korepetytorem

Ostatnią formą zajęć z języka angielskiego są indywidualne lekcje z korepetytorem. Ocenić należy, że ten sposób pozwala najszybciej opanować skomplikowane słownictwo. Co najistotniejsze, korepetytor na bieżąco może oceniać umiejętności ucznia i na tej podstawie określać zakres materiału do opanowania w danej jednostce czasu. Można również się skupić na bardziej potrzebnych partiach materiału – dla przykładowo pielęgniarki pracującej na oddziale psychiatrii mniej przydatne będzie słownictwo związane z ortopedią. Program niejako jest ustalany z dnia na dzień – indywidualnie pomiędzy nauczycielem i uczniem. Nie jest narzucony z góry. Ten sposób wydaje się więc być najbardziej elastycznym.

Jak wybrać odpowiedni kurs języka angielskiego dla lekarzy i pielęgniarek?

Niezależnie od wybranej formy, o której mowa była powyżej, przede wszystkim należy określić cel nauki. W zależności od tego, czy koniecznym jest jedynie marginalne podreparowanie umiejętności językowych, czy też nabycie biegłości w porozumiewaniu się słownictwem medycznym wybrać można mniej lub bardziej zaawansowane kursy. Taki problem nie pojawia się decydując się na skorzystanie z usług korepetytora – program zostanie niejako dostosowany do potrzeb i posiadanych umiejętności. Warto również porównać oferty kursów językowych i zajęć prywatnych – z pewnością wpływ na wybór wywiera cena za godzinę lekcyjną. Warto jednak nadmienić, iż nie powinien to być aspekt kluczowy – warto korzystać ze sprawdzonych i poleconych przez innych szkół językowych. Nadmienić można, że wiele tego typu podmiotów oferuje możliwość skorzystania z darmowej lekcji próbnej – jest to znakomity sposób na sprawdzenie danego kursu i jego porównanie z innymi.

Podsumowanie

Celem podsumowania warto jeszcze raz podkreślić, iż umiejętność swobodnego komunikowania się w języku angielskim jest niezwykle przydatna dla lekarzy i pielęgniarek. Niezależnie czy chcą wykonywać pracę za granicą, czy też wiążą swą przyszłość z naszym krajem, na pewno nauka angielskiego nie będzie czasem straconym. W celu wyboru konkretnej szkoły językowej lub korepetytora, warto porównać przeróżne, dostępne w internecie oferty i dokonać wyboru najodpowiedniejszej dla siebie.


tekst: mat. partnera, fot. lubiehrubie