Jak wygrać w chowanego z komórkami nowotworowymi?

Wszyscy boimy się raka. Naukowcy prowadzą nieustającą walkę, by przechytrzyć komórki nowotworowe i dać ludziom szanse na długie i zdrowe życie. Jedna z przedstawicielek świata nauki walczącej z rakiem, dr Beata Brzozowska-Wardecka z Uniwersytetu Warszawskiego poprowadzi specjalny wykład w Hrubieszowie.

Reklamy

 

W sierpniu Hrubieszów odwiedzi z autorskim wykładem wyjątkowy gość. Dr Beata Brzozowska -Wardecka jest uznanym i utytułowanym naukowcem, laureatką prestiżowych stypendiów, autorką licznych naukowych publikacji.

Od 2011 roku wykłada na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie uzyskała tytuł magistra, a następnie doktora nauk fizycznych. Od początku swojej kariery naukowej zajmuje się zagadnieniami z pogranicza fizyki i medycyny, ze szczególnym uwzględnieniem onkologii i radiobiologii. Po uzyskaniu stopnia doktora rozpoczęła pracę w Zakładzie Fizyki Biomedycznej, a jej zainteresowania i prace naukowe dotyczą fizyki medycznej, przede wszystkim wczesnego wykrywania i bezpiecznego niszczenia komórek nowotworowych.

W swojej karierze naukowej prowadziła między innymi badania z zakresu fizyki wysokich energii, prowadzone we współpracy z grupą z ośrodka naukowego DESY w Hamburgu, poświęcone produkcji cząstek w głęboko-nieelastycznym rozpraszaniu elektronów na protonach w akceleratorze HERA. W ramach stażu na Uniwersytecie w Sztokholmie rozpoczęła badania dotyczące skutków biologicznych działania różnego typu promieniowania jonizującego na komórki ludzkie. Obecnie we współpracy z W. Friedlandem z Helmholtz Center zajmuje się modelowaniem radiacyjnych uszkodzeń DNA i mechanizmów ich naprawy.

Swój wykład w Hrubieszowie poświęci podstawom obrazowania medycznego, w tym aparatom diagnostycznym wykorzystywanym w onkologii oraz sieciom neuronowym. Wykład przeprowadzi na zaproszenie Klubu Seniora CZAS i Lubelskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża.

29 sierpnia, godzina 16.00, Hrubieszowski Dom Kultury, sala GotArt

Wstęp wolny. Zapraszamy wszystkich!