Jak założyć sklep internetowy?

Założenie sklepu internetowego wymaga odpowiednio przemyślanego biznesplanu, rozeznania w kwestiach technicznych jego obsługi i znalezienia tanich dostawców. Dodatkowo sklep internetowy, tak jak każda inna działalność, musi być zarejestrowana w urzędzie.

Reklamy

Artykuł sponsorowany

 

Przed założeniem sklepu internetowego powinniśmy dokładnie przemyśleć nasz pomysł, stworzyć uproszczony biznesplan, wybrać oprogramowanie witryny, domenę, usługę hostingową czy skonsultować z prawnikiem kwestie prawne. Rynek e-commerce jest jednym z najbardziej dynamicznie rosnących w naszym kraju.

 Pomysł na sklep internetowych

 Myśląc o otworzeniu sklepu internetowego, nie tylko trzeba znać jego grupę docelową, ale także wiedzieć jak szeroki rodzaj asortymentu chce się oferować. Ważne jest rozeznanie w rynku. Czasem lepszym pomysłem może okazać się otworzenie specjalistycznego sklepu internetowego, niż szeroka sprzedaż produktów danej kategorii.

 Sklep internetowy – rozwiązania technologiczne

 Elementami niezbędnymi do otworzenia sklepu internetowego są:

  • domena,
  • hosting dla witryny,
  • oprogramowanie sklepu.

 Najtrudniejszy wbrew pozorom jest wybór oprogramowania. W zależności od budżetu można zdecydować się na:

  • gotowe oprogramowanie wraz z utrzymaniem sklepu,
  • darmowe oprogramowanie,
  • gotowe oprogramowanie bez utrzymania sklepu,
  • jak i indywidualne oprogramowanie napisane specjalnie dla naszego sklepu.

 Najlepszym, a zarazem najdroższym rozwiązaniem jest zlecenie stworzenia oprogramowania dedykowanego naszemu sklepowi. Gdy chcemy otworzyć biznes minimalnym kosztem, można spróbować zakupić gotowe oprogramowanie. Jest ono wystarczające, jeśli nie potrzebujemy skomplikowanych opcji konfiguracji na naszej witrynie. Darmowe oprogramowania nadają się wyłącznie do najprostszych sklepów, choć często posiadają wiele błędów i luk.

 Dostawcy asortymentu

 Gdy mamy już określony asortyment naszego sklepu internetowego, warto rozejrzeć się za dostawcami. Jeśli nie dostarczają oni tanio i sprawnie produktów, mogą przyczynić się do niepowodzenia naszego biznesu. Zakładając sklep specjalistyczny, warto skorzystać z usług hurtowni, które wysyłają produkt bezpośrednio do naszego klienta. Usługa dropshipingu (bo tak jest nazywana), oszczędzić czas i pieniądze (towar nie zalega u nas).

 Założenie działalności gospodarczej

 Jeśli mamy wszystko gotowe, przyszedł czas na założenie firmy. W przypadku sklepu internetowego, tak samo jak w handlu tradycyjnym, musimy w zarejestrować działalność gospodarzą w Urzędzie Miasta, stworzyć numer REGON w Urzędzie Statystycznym, otworzyć firmowe konto bankowe, otrzymać NIP od Urzędu Skarbowego i wybrać formę opodatkowania. Na końcu musimy zgłosić się do Państwowej Inspekcji Pracy.

 

 

fot. materiał sponsora